Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W odpowiedzi na interpelację pana Jacka Czerniaka, posła na Sejm RP, przysłaną pismem z dnia 5 marca 2012 r., znak: SPS-023-2174/12, w sprawie wyboru konsultanta krajowego w dziedzinie neurologopedii proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.

   W związku z wszczęciem procedury powołania konsultanta krajowego w dziedzinie neurologopedii, zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o konsultantach w ochronie zdrowia (Dz. U. z 2009 r. Nr 52, poz. 419, z późn. zm.) minister zdrowia wystąpił do Polskiego Towarzystwa Logopedycznego o wskazanie trzech kandydatów do pełnienia tej funkcji.

   Polskie Towarzystwo Logopedyczne wskazało ministrowi zdrowia trzech kandydatów w osobach:

   1) dr J. P. - Zakład Logopedii i Językoznawstwa Stosowanego UMCS w Lublinie,

   2) dr U. M. - Zakład Logopedii i Językoznawstwa Stosowanego UMCS w Lublinie,

   3) dr K. K.B. - kierownik Podyplomowego Studium Wczesnej Interwencji Logopedycznej, Uniwersytet Gdański.

   Zgodnie z wymogami ustawy o konsultantach w ochronie zdrowia kandydatury te przedstawiono do zaopiniowania Naczelnej Izbie Lekarskiej. Ponadto minister zdrowia poprosił o opinię w tej sprawie Radę Naukową przy Ministrze Zdrowia.

   Naczelna Izba Lekarska pismem z dnia 8 czerwca 2011 r. rekomendowała na to stanowisko panią dr J. P., natomiast Rada Naukowa panią dr K. K.B.

   Po szczegółowej analizie dorobku i ocenie kwalifikacji kandydatów minister zdrowia przychylił się do rekomendacji Naczelnej Izby Lekarskiej i z dniem 21 lipca 2011 r. pani dr J. P. została powołana na konsultanta krajowego w dziedzinie neurologopedii.

   W trakcie procedowania sprawy w wyżej wskazanym trybie w dniu 17 czerwca 2011 r. do Ministerstwa Zdrowia wpłynęło pismo od Polskiego Związku Logopedów, który przedstawił swojego kandydata do pełnienia funkcji konsultanta krajowego w dziedzinie neurologopedii, panią dr A. Ż.S. pełniącą funkcję przewodniczącej tego związku. W odpowiedzi pismem z dnia 27 lipca 2011 r. poinformowano Polski Związek Logopedów, że zgodnie z ustawą o konsultantach w ochronie zdrowia jedynie towarzystwa naukowe posiadają legitymację do przedkładania ministrowi zdrowia kandydatów do pełnienia funkcji konsultanta. Wobec tego, że Polski Związek Logopedów nie jest towarzystwem naukowym, o którym mowa w ww. ustawie, nie może być stroną w tym postępowaniu i przedstawiać własnych kandydatów.

   Ponadto wyjaśniono, że kandydatura pani dr A. Ż.S. nie mogłaby być rozpatrywana nawet gdyby została zgłoszona przez towarzystwo naukowe, ponieważ będąc przewodniczącą Polskiego Związku Logopedów, ˝organizacji, która podejmuje szereg działań, których celem jest obrona interesów logopedów w Polsce˝, jako konsultant krajowy w dziedzinie neurologopedii mogłaby nie być bezstronna w swoich działaniach.

   Podkreślić też należy, że zadaniem konsultanta krajowego jest podejmowanie wspólnie z ministrem zdrowia działań mających na celu rozwój dziedziny, którą reprezentuje zgodnie z najnowszymi trendami światowymi - dlatego bardzo ważne jest, aby kandydaci przedstawiani do pełnienia funkcji konsultanta krajowego byli pracownikami naukowymi o dużym dorobku naukowym.

   W dniu 4 sierpnia 2011 r. do Ministerstwa Zdrowia wpłynęło kolejne pismo od Polskiego Związku Logopedów, który w swoim piśmie podniósł zarzut, że pani dr J. P. nie spełnia wymogu formalnoprawnego wskazanego w art. 3 ust. 1 ustawy o konsultantach w ochronie zdrowia w brzmieniu: Konsultantem może być osoba, która posiada tytuł specjalisty w danej dziedzinie medycyny, farmacji lub innej dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, a w przypadku braku specjalisty w danej dziedzinie - w dziedzinie pokrewnej. Po otrzymaniu takiej informacji podjęto działania wyjaśniające. Zgodnie z wiedzą przekazaną przez Centrum Egzaminów Medycznych ustalono, że pani dr J. P. nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie neurologopedii ani surdologopedii.

   Należy także zauważyć, że żadna z przedstawionych przez Polskie Towarzystwo Logopedów kandydatek nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie neurologopedii.

   Wszystkie kandydatki posiadają tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa, magistra filologii polskiej, a następnie odbyły studia podyplomowe w zakresie logopedii.

   W kolejnym piśmie z dnia 27 lipca 2011 r. Polski Związek Logopedów jako argument powołania niewłaściwej osoby postawił zarzut, że nowo wybrany konsultant nie jest osobą zatrudnioną w placówce ochrony zdrowia. Zarzut ten jest bezpodstawny, ponieważ ustawa o konsultantach w ochronie zdrowia nie zawiera takiego wymogu.

   W zaistniałych okolicznościach minister zdrowia, wychodząc z założenia, że konflikt i podział środowiska logopedów ma negatywny wpływ na realizację świadczeń zdrowotnych i rozwój tej dyscypliny, postanowił wystąpić ponownie do Polskiego Towarzystwa Logopedycznego o wskazanie 3 kandydatów do pełnienia funkcji konsultanta krajowego w dziedzinie neurologopedii (pismo z dnia 5 września 2011 r.), o czym powiadomił Polski Związek Logopedów.

   Polskie Towarzystwo Logopedyczne podtrzymało swoje wcześniejsze stanowisko i tak jak poprzednio zarekomendowało panią dr J. P., panią dr U. M., panią dr K. K.B.

   Ponadto do Ministerstwa Zdrowia wpłynęło pismo od kierownika Katedry Logopedii Uniwersytetu Gdańskiego oraz od kierownika Katedry Logopedii i Lingwistyki Edukacyjnej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie (kopie w załączeniu*)) popierające wybór pani dr J. P. na konsultanta krajowego w dziedzinie neurologopedii jako niekwestionowanego autorytetu w tej dziedzinie, jednocześnie protestując przeciw działaniom Polskiego Związku Logopedów, który kwestionuje kompetencje pani dr J. P.

   W dniu 10 stycznia 2012 r. w Ministerstwie Zdrowia odbyło się spotkanie z przewodniczącą Polskiego Związku Logopedów panią A. Ż.S. oraz przewodniczącą Komisji Zdrowia Polskiego Związku Logopedów panią K. D.O. z udziałem podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia. Podczas spotkania uzgodniono, że Departament Prawny Ministerstwa Zdrowia zostanie poproszony o wydanie opinii prawnej w przedmiotowej sprawie i w przypadku stwierdzenia uchybień formalnych pani dr J. P. zostanie odwołana z funkcji konsultanta krajowego w dziedzinie neurologopedii. Ponadto podsekretarz stanu kolejny raz przypomniał, że zgodnie z ustawą o konsultantach w ochronie zdrowia jedynym gremium uprawnionym do przedstawienia ministrowi zdrowia kandydatów do pełnienia funkcji konsultanta krajowego są towarzystwa naukowe.

   W związku z powyższym, dopóki Polski Związek Logopedów oraz Polskie Towarzystwo Logopedyczne nie osiągną porozumienia w sprawie wskazania kandydatów, minister zdrowia nie powoła konsultanta krajowego w dziedzinie neurologopedii. Pani A. S.Ż. oraz pani K. D.O. przyjęły powyższe do akceptującej wiadomości. Zgodnie z tymi ustaleniami i po zasięgnięciu opinii prawnej z Departamentu Prawnego MZ odwołano panią dr J. P. z funkcji konsultanta krajowego w dziedzinie neurologopedii i wstrzymano procedurę powołania nowego konsultanta krajowego w ww. dziedzinie.

   Ponadto uprzejmie informuję, że minister zdrowia powołuje konsultantów krajowych zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o konsultantach w ochronie zdrowia.

   W związku z tym, konsultantem krajowym zostaje specjalista w danej dziedzinie wskazany przez właściwe towarzystwo naukowe i zarekomendowany przez właściwy samorząd zawodowy.

   Podsekretarz stanu

   Aleksander Sopliński

   Warszawa, dnia 19 marca 2012 r.