Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W odpowiedzi na interpelację pana posła Grzegorza Matusiaka (sygn. SPS-023-21903/13) w sprawie opłaty abonamentowej za media publiczne uprzejmie przekazuję następujące informacje.

   Obowiązek rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych i ponoszenia opłat za ich używanie wynika z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych (Dz. U. z dnia 16 maja 2005 r., dalej: ustawa o opłatach abonamentowych). Przedmiotowa ustawa nie została uchylona, a jej przepisy mają moc powszechnie obowiązującą. Brak jest zatem podstaw, aby przyjąć, że zaprzestanie płatności abonamentu jest zasadne w świetle prawa. Niemniej jednak w ministerstwie kultury zakończyły się prace nad projektem założeń do ustawy o opłacie audiowizualnej, która zastąpi obecny abonament. Kwota opłaty audiowizualnej będzie niższa od obecnie obowiązującego abonamentu, co również powinno wpłynąć pozytywnie na wzrost wpływów z tego tytułu. Projekt założeń przewiduje ponadto odejście od obowiązku rejestracji odbiorników, który postrzega się jako przestarzały i nieskuteczny. Ponadto system poboru opłat abonamentowych funkcjonujący w oparciu o obowiązek rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych nie gwarantuje stabilnej sytuacji finansowej nadawców publicznych.

   Sytuacja, w której zobowiązany do uiszczania opłat abonamentowych zaprzestał płatności, w wyniku czego otrzymał wezwanie do zapłaty zaległych należności wraz z odsetkami, jest możliwa na podstawie art. 7 ust. 3 i 4 ustawy o opłatach abonamentowych. W takiej sytuacji znajdują zastosowanie przepisy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji w zakresie egzekucji obowiązków o charakterze pieniężnym.

   Ustawodawca dostrzegł konieczność zapewnienia odpowiedniej elastyczności procesu stosowania ustawy o opłatach abonamentowych i umożliwił organom administracji publicznej uwzględnianie indywidualnych sytuacji adresatów norm prawnych. Indywidualna droga administracyjna dla osób, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej, lub ze względu na inne wyjątkowe okoliczności nie są w stanie uiścić należności bez znacznego uszczerbku dla budżetu gospodarstwa domowego, została uregulowana w art. 10 ust. 1 ustawy o opłatach abonamentowych. Zgodnie z treścią tego przepisu w wyjątkowych sytuacjach, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (dalej: KRRiT) może umorzyć lub rozłożyć na raty zaległości w płatności opłat abonamentowych, odsetki za zwłokę w ich uiszczaniu, opłatę, o której mowa w art. 5 ust. 3 ustawy o opłatach abonamentowych, oraz odsetki za zwłokę w jej uiszczaniu.

   Z wyrazami szacunku

   Minister

   Bogdan Zdrojewski

   Warszawa, dnia 20 grudnia 2013 r.