Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Ministrze! Do mojego biura poselskiego wpływają uwagi sygnalizujące niezadowolenie społeczne związane z kierunkiem prac nad ustawą dotyczącą programu ˝Mieszkanie dla młodych˝. Z kręgu osób młodych zostały wyłączone osoby, które w tym roku ukończyły 35. rok życia. Zdaniem wnoszących uwagi takie ograniczenie jest sprzeczne z konstytucyjnym zakazem dyskryminacji. Nie ma żadnych racjonalnych przyczyn różnicujących sytuację osób młodych w wieku prokreacyjnym. Uzasadnienie do projektu ustawy, w myśl którego granica 35. roku życia wynika z faktu, że z dotychczasowego projektu (˝Rodzina na swoim˝) korzystali głównie ludzie do 34. roku życia, jest dziwne, bo to wskazuje, że osoby powyżej 35. roku życia też były zainteresowane. Ewentualna zmiana tego kryterium nie będzie miała konsekwencji finansowych, ponieważ zgodnie z ustawą na każdy rok jest określona pula środków finansowych. Dotychczasowy program został wygaszony, dlatego osoby, które w tym roku kończą 35 lat, nie mogą złożyć wniosku, a w stycznia 2014 r. będzie już za późno.

   Proszę o odpowiedź na następujące pytania:

   1. Jakie jest faktyczne uzasadnienie dla ustalenia progu do 35 lat uprawniającego do skorzystania z pomocy finansowej przy nabywaniu mieszkania?

   2. Czy zmiana nazwy programu na ˝Mieszkanie dla młodych˝ jest spowodowana wykluczeniem osób, które ukończyły 35 lat, z możliwości ubiegania się o pomoc? Na jakiej podstawie przyjęto wiek 35 lat jako granicę ˝młodości˝, bo chyba nie jest to powrót do przeszłości i zasad obowiązujących w okresie tzw. komuny?

   3. Jakie środki zostaną w budżecie państwa na 2014 r. przeznaczone na realizację tego programu?

   Z poważaniem

   Poseł Michał Tomasz Pacholski

   Łęczyca, dnia 22 października 2013 r.