Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Minister! W związku z wprowadzeniem przez Panią Minister ustawy dotyczącej zajęć dodatkowych w przedszkolach, a zarazem wieloma wątpliwościami ze strony rodziców, proszę o odpowiedź na poniższe pytania. Jednocześnie proszę o przedstawienie odpowiedzi w regulaminowym terminie 21 dni od momentu złożenia niniejszej interpelacji (art. 193 ust. 1 Uchwały Sejmu z dnia 30 lipca 1992 r. Regulamin Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej).

   1. Czy ministerstwo przed wprowadzeniem ustawy o zajęciach dodatkowych w przedszkolach przeprowadziło jakiekolwiek badania dotyczące rodzaju zajęć, jakie były wcześniej organizowane w przedszkolach?

   2. W jaki sposób były one organizowane (płatność)?

   3. Ile dzieci w wieku 3-5 lat uczęszczało na zajęcia dodatkowe?

   4. Ile dzieci nie uczęszczało na dodatkowe zajęcia? Jak postępowały w takiej sytuacji instytucje organizujące te zajęcia i dyrekcje przedszkoli?

   5. Ile dzieci nie uczęszczało na dodatkowe zajęcia ze względu na trudną sytuację finansową rodziców?

   Pytania o stan obecny:

   1. Ilu pedagogów uczących na co dzień dzieci prowadzi dodatkowe zajęcia za 1 zł i jakie są to zajęcia dodatkowe?

   2. W ilu przedszkolach prowadzone są zajęcia z religii? Proszę też o podanie, ile dzieci nie uczęszcza na te zajęcia (procentowo).

   3. W ilu przedszkolach odbywają się obecnie zajęcia dodatkowe, organizowane przez instytucje zewnętrzne za 1 zł?

   4. Proszę o ustosunkowanie się do odpowiedzi na interpelację nr 14688 złożoną przez posłów Rzońcy i Warzechy, w której podsekretarz stanu pan Krzyżanowski jasno określił zasady prowadzenia zajęć dodatkowych. Nie ma tam słowa o zakazie prowadzenia tych zajęć w czasie pracy przedszkola, co Pani Minister zakwestionowała.

   5. Zgodnie z ustawą, Rady Rodziców mogą zbierać dobrowolne datki i przekazywać je na realizację celów statutowych przedszkola, w tym zajęć dodatkowych. Czy to, co odbywa się w przedszkolu po jego zamknięciu, mieści się w zakresie działań statutowych przedszkola?

   6. Czy MEN może wskazać jakikolwiek akt prawny zabraniający zbierania przez Radę Rodziców dobrowolnych datków od rodziców i przekazywania ich dyrektorowi placówki na realizację zajęć dodatkowych w godzinach pracy przedszkola?

   Z poważaniem

   Poseł Maciej Banaszak

   Warszawa, dnia 18 października 2013 r.