Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! Odpowiadając na interpelację pana Marka Balta, posła na Sejm RP, (SPS-023-21636/13) w sprawie kontrowersyjnych zapisów ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw, uprzejmie wyjaśniam.

   W każdym przedszkolu realizowany jest obowiązkowo program wychowania przedszkolnego, który uwzględnia podstawę programową. Obejmuje ona bardzo wiele treści, które nakazują nauczycielowi prowadzenie różnorodnych zajęć edukacyjnych i wychowawczych dostosowanych do potrzeb i możliwości dziecka i rozwijających jego osobowość. Zajęcia takie jak zajęcia umuzykalniające, taneczne, plastyczne itp. znajdują się w podstawie programowej. Ich realizacja należy do obowiązków przedszkola. Nauczyciele wychowania przedszkolnego mający kwalifikacje do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym są przygotowani do prowadzenia wszystkich zajęć wynikających z podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Wychowanie przedszkolne w równej mierze pełni funkcje opiekuńcze, wychowawcze i kształcące i stanowi integralną całość.

   Przepisy ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 827) nie zabraniają samorządom i dyrektorom przedszkoli organizowania i prowadzenia zajęć dodatkowych. Wszystkie zajęcia organizowane w przedszkolu, w tym zajęcia dodatkowe, są realizowane w ramach zadań statutowych przedszkola. Zagwarantowanie tej oferty należy do zadań samorządów gminnych i dyrektorów przedszkoli. Organizując między innymi zajęcia dodatkowe, dyrektor przedszkola uwzględnia potrzeby i możliwości rozwojowe dzieci. Różnorodność tej oferty zależy w głównej mierze od inicjatywy i aktywności dyrektora przedszkola. Dyrektor, organizując zajęcia dodatkowe w ramach realizacji statutowych zadań przedszkola, może powierzyć ich prowadzenie nauczycielom zatrudnionym w przedszkolu, zatrudnić nowych nauczycieli posiadających odpowiednie kompetencje do prowadzenia konkretnych zajęć, podpisać umowę z podmiotem zewnętrznym na prowadzenie tych zajęć (nie zwalnia to dyrektora przedszkola z obowiązku zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa i opieki).

   Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa rodzice nie mogą płacić za te zajęcia więcej niż 1 zł niezależnie od tego, w jaki sposób będą one prowadzone. Zajęcia dodatkowe w przedszkolu publicznym muszą być finansowane z budżetu przedszkola i nie mogą wiązać się z ponoszeniem dodatkowych opłat przez rodziców.

   Ponadto wyjaśniam, iż dyrektor przedszkola może wynająć podmiotowi zewnętrznemu salę/pomieszczenie na prowadzenie działalności edukacyjnej. W tym przypadku działalność ta nie może kolidować z pracą przedszkola.

   Jednocześnie informuję, iż zarówno założenia, jak i projekt ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw podlegały konsultacjom społecznym zgodnie z obowiązującą procedurą. W ich ramach projekt przekazano do zaopiniowania 104 partnerom społecznym i związkom zawodowym. Ponadto został on również przekazany m.in. do rzecznika praw obywatelskich, rzecznika praw dziecka, Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych oraz wojewodów. Informacje dotyczące prac nad nowelizacją ustawy o systemie oświaty, w tym ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw, zamieszczone są na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

   Reasumując, głównym celem tzw. ustawy przedszkolnej jest zniesienie barier w upowszechnianiu wychowania przedszkolnego oraz zagwarantowanie każdemu dziecku uczęszczającemu do przedszkola dostępu do zajęć bez względu na status materialny rodziny. Przedszkole nadal więc może i powinno rozszerzać swoją statutową ofertę edukacyjną, w tym o zajęcia dodatkowe. Opłaty pobierane od rodziców nie mogą być jednak z tego tytułu wyższe niż 1 zł za godzinę. W tym zakresie nie planuje się zmian w przepisach prawa oświatowego.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Przemysław Krzyżanowski

   Warszawa, dnia 30 października 2013 r.