Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W odpowiedzi na przesłaną przez ministra spraw wewnętrznych przy piśmie z dnia 18 października 2013 r. (BMP-0713-5-148/2013/PS) interpelację posła na Sejm RP pana Marka Balta w sprawie możliwego niedopełnienia obowiązków przez organ wykonawczy gminy Janów (SPS-023-21633/13) uprzejmie informuję, co następuje.

   Na wstępie należy podkreślić, że Konstytucja RP przyznała jednostkom samorządu terytorialnego, jako odrębnym podmiotom publicznym, przymiot samodzielności w wykonywaniu ich zadań, podlegający ochronie sądowej. Samorząd terytorialny uczestniczy w sprawowaniu władzy publicznej, a przysługującą mu w ramach ustaw istotną część zadań publicznych wykonuje w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Oznacza to, że w granicach prawa, jednostka samorządu terytorialnego samodzielnie realizuje poszczególne funkcje, w oparciu o zastrzeżone dla jej organów kompetencje. Należy pamiętać, że jednostka samorządu terytorialnego uczestnicząca w sprawowaniu władzy publicznej podlega nadzorowi prezesa Rady Ministrów, wojewodów i regionalnych izb obrachunkowych w zakresie legalności (zgodności z prawem).

   Z informacji otrzymanych ze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że po złożeniu wniosku przez mieszkańca wsi Bystrzanowice o przesunięcie rowu melioracyjnego znajdującego się na tym terenie samorząd zlecił wykonanie pomiarów geodezyjnych, a także skalkulował koszty wydzielenia nieruchomości, które oszacowano na 130 tys. zł. Przewidywane koszty całego przedsięwzięcia są na tyle wysokie, iż nie pozwalają na ich zaplanowanie w budżecie gminy. Podkreślić także należy, że gmina Janów nie zgłaszała w latach 2010-2013 na terenie miejscowości Bystrzanowice szkód powodziowych. Również podczas powodzi, która miała miejsce w bieżącym roku, w wyniku podjętych działań przeciwpowodziowych nie dopuszczono do powstania szkód. W związku z powyższym gmina Janów nie widzi przesłanek dla podjęcia tak kosztownej inwestycji, nawet jeśli jest ona uzasadniona z punktu widzenia ochrony przed powodzią.

   Ochrona przed powodzią należy do zadań własnych gminy. Gminie przypisane są w tym zakresie trzy zadania o charakterze obowiązkowym, tj. wyposażenie i utrzymanie gminnego magazynu przeciwpowodziowego, ogłaszanie i odwoływanie pogotowia i alarmu przeciwpowodziowego oraz opracowanie planu operacyjnego ochrony przed powodzią - vide art. 7 ust. 1 pkt 14 i art. 31a ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r. poz. 594, z późn. zm.). Odnośnie do decyzji o charakterze inwestycyjnym organy gminy mają obowiązek kierować się dobrem całej wspólnoty samorządowej, a w szczególności możliwościami finansowymi gminy. Powyższy fakt jest szczególnie istotny wobec informacji przedstawionej przez wójta gminy Janów o braku zgody wszystkich mieszkańców na przesunięcie rowu melioracyjnego.

   W związku z powyższym, zdaniem organu nadzoru - podmiotu właściwego do oceny legalności działalności wójta gminy Janów, w omawianej sytuacji trudno mówić o opieszałości organów gminy.

   Należy również wspomnieć, że informacje dotyczące sprawy przesunięcia rowu melioracyjnego we wsi Bystrzanowice zostały przekazane również panu posłowi bezpośrednio przez wójta gminy Janów w piśmie z dnia 30 października 2013 r.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Magdalena Młochowska

   Warszawa, dnia 15 listopada 2013 r.