Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Ministrze! W związku z ogłoszeniem w dniu 7 listopada 2013 r. odpowiedzi na moją interpelację w sprawie używania przez Policję radarów Iskra poniżej żądanie dodatkowych wyjaśnień na piśmie, zgodnie z art. 193 ust. 3 regulaminu Sejmu. Jednocześnie proszę o przedstawienie odpowiedzi w regulaminowym terminie 21 dni od momentu złożenia niniejszego żądania dodatkowych wyjaśnień (art. 193 ust. 3 uchwały Sejmu z dnia 30 lipca 1992 r. Regulamin Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej).

   W związku z otrzymaną odpowiedzią na interpelację w sprawie używania przez Policję radarów Iskra, a także poruszonymi w niej kwestiami zmuszony jestem zadać szereg dodatkowych pytań, zarówno w odniesieniu do treści samej odpowiedzi na interpelację, jak i załączonych dokumentów. Problem użytkowania radarów Iskra jest nadal pilny i palący, a przedstawione w treści odpowiedzi na interpelację wnioski w żaden sposób nie wyjaśniają tychże kwestii. Dodatkowo w ostatnim czasie również sądy powszechne zaczęły podawać w wątpliwość wiarygodność działania tychże radarów i żądają eksperymentów procesowych, natomiast prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie nieprawidłowości w procesie dopuszczenia tego rosyjskiego radaru do użytkowania przez polską Policję (kopia artykułu prasowego w załączeniu)*). Z tych wszystkich względów złożenie niniejszego żądania uważam za konieczne dla przynajmniej częściowego wyjaśnienia wątpliwości i z tego powodu, na podstawie art. 193 ust. 3 uchwały Sejmu z dnia 30 lipca 1992 r. Regulamin Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, wnoszę o pilne i terminowe przedstawienie dodatkowych wyjaśnień na piśmie dotyczących następujących kwestii.

   l. W treści odpowiedzi na interpelację wskazano, iż policjanci ruchu drogowego przechodzą specjalistyczne przeszkolenie w zakresie urządzeń pomiarowych i zagadnienie to jest elementem programu kursu specjalistycznego w zakresie ruchu drogowego, w ramach którego podczas realizacji tematu nr 10: Pomiar prędkości i rejestracja zachowań uczestników ruchu drogowego omawiane są kwestie dotyczące taktyki i techniki prowadzenia pomiarów przy użyciu radarowych mierników prędkości. W związku z tym proszę o odpowiedź na pytanie, ile dokładnie godzin szkoleń w ramach programu kursu specjalistycznego w zakresie ruchu drogowego przechodzą policjanci, jak często odbywają ten kurs (jednorazowo, raz na rok itp.) oraz ile z tychże godzin poświęconych jest na realizację tematu nr 10: Pomiar prędkości i rejestracja zachowań uczestników ruchu drogowego. Proszę również o sprecyzowanie, czy w ramach tego kursu omawiane jest dokładne używanie radaru typu Iskra i zasady jego użytkowania na drodze.

   2. W odpowiedzi na interpelację wskazano, iż na wyposażeniu Policji znajduje się obecnie 521 sztuk urządzeń typu Iskra-1. Proszę o sprecyzowanie, ile szacunkowo urządzeń znajduje się w każdym z województw w Polsce (tj. dokładne określenie: województwo - liczba sztuk).

   3. W odpowiedzi na interpelację wskazano również, iż w najbliższym czasie dostarczone zostaną kolejne radary Iskra-1 w ramach umowy na 75 samochodów osobowych nieoznakowanych. Proszę o sprecyzowanie dokładnej daty realizacji tej umowy i konkretne określenie, kiedy zostaną dostarczone te radary oraz do jakiego województwa mają zostać skierowane. Proszę również o sprecyzowanie, czy obecnie toczy się lub w najbliższym czasie ma się zacząć postępowanie przetargowe, w ramach którego mają być zakupione kolejne radary typu Iskra-1.

   4. W załączonej do odpowiedzi na interpelację instrukcji obsługi radaru Iskra-1 wskazano, iż średni czas użytkowania radaru wynosi nie mniej niż 5 lat (pkt 3.28 dokumentu), natomiast sama instrukcja pochodzi z 2006 r., czyli ma ponad 7 lat. Czy istnieje bardziej aktualna wersja instrukcji? Jeżeli tak, to wnoszę o jej przesłanie. Jeżeli nie, to proszę o określenie, czy wszystkie użytkowane obecnie przez Policję radary typu Iskra-1 są używane w oparciu o instrukcję z 2006 r.

   5. W nawiązaniu do punktu 4 powyżej proszę o sprecyzowanie, ile z 521 sztuk urządzeń typu Iskra-1 używanych obecnie przez Policję pochodzi z 2008 r. lub jest starszych.

   6. W załączonej do odpowiedzi na interpelację instrukcji obsługi radaru Iskra-1 wskazano (pkt 7.7): ˝niekorzystne czynniki dla pracy urządzenia: [m.in.] w warunkach opadów gęstego śniegu lub intensywnego deszczu, bezpośrednie sąsiedztwo nadajników/przekaźników GSM, TV, radiowych˝. W związku z tym proszę o wskazanie, czy radary typu Iskra-1 są używane cały rok (jeżeli nie, to w jakim okresie nie są) oraz czy są używane również w dużych aglomeracjach miejskich, gdzie istnieje duże zagęszczenie nadajników/przekaźników GSM, TV, radiowych.

   7. W nawiązaniu do informacji zamieszczonych w artykule załączonym do niniejszego żądania proszę o informację, czy MSW znane są wyniki eksperymentu procesowego przeprowadzonego przez Sąd Rejonowy we Wrocławku w zakresie prawidłowości pomiarów dokonywanych przez radary Iskra. Jeżeli tak, to proszę o przytoczenie wniosków z tego eksperymentu w odpowiedzi na przedmiotowe żądanie.

   8. W nawiązaniu do informacji zamieszczonych w artykule załączonym do niniejszego żądania, iż ˝warszawska prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie nieprawidłowości w procesie dopuszczenia tego rosyjskiego radaru do użytkowania przez polską Policję˝, proszę o sprecyzowanie, która dokładnie prokuratura prowadzi to postępowanie, jaka jest sygnatura sprawy i czego dokładnie dotyczy wskazane postępowanie.

   Poseł Maciej Banaszak

   Warszawa, dnia 15 listopada 2013 r.