Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Ministrze! Pani Svitłana jest pediatrą neonatologiem posiadającym 24-letni staż pracy w zawodzie pediatry neonatologa na Ukrainie, odbyła 10-miesięczny proces nostryfikacyjny swojego dyplomu medycznego na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. W styczniu br. otrzymała potwierdzenie od białostockiego Uniwersytetu Medycznego o uznaniu ukraińskiego dyplomu za równoznaczny z polskim. Jednak nie zostaje ona dopuszczona do egzaminu LEK w lutym br. W marcu br. Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego informuje panią Svitłanę, że zobowiązana jest do odbycia stażu podyplomowego trwającego 10 miesięcy, mimo iż posiada już 24-letnie doświadczenie w zawodzie.

   Zgodnie z interpretacją rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego z dnia 1 września 2011 r. w sprawie nostryfikacji dyplomów ukończenia studiów wyższych uzyskanych za granicą (Dz. U. z 2011 r. Nr 196, poz. 1168) oraz wcześniejszymi aktami: rozporządzeniem ministra edukacji i nauki z dnia 24 lutego 2006 r. w sprawie nostryfikacji dyplomów ukończenia studiów wyższych uzyskanych za granicą (Dz. U. Nr 37, poz. 255, z 2007 r. Nr 249, poz. 1865 oraz z 2008 r. Nr 199, poz. 1229), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, na podstawie art. 37 pkt 1 ustawy z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 84, poz. 455 i Nr 112, poz. 654) oraz opierając się na wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie I SA/Wa 647/07 - zasady uznawania stopni naukowych i stopni nadanych za granicą za równorzędne ze stopniami naukowymi nadawanymi w Rzeczypospolitej Polskiej określają umowy międzynarodowe. W przypadku braku umów międzynarodowych stopnie naukowe nadane za granicą mogą być uznane za równorzędne ze stopniami naukowym nadawanym w Rzeczypospolitej Polskiej w drodze nostryfikacji. W zakresie natomiast uznawalności wykształcenia w stosunkach z Ukraińską SRR, później Ukrainą obowiązywały konwencja o wzajemnym uznawaniu równoważności dokumentów ukończenia szkół średnich, szkół średnich zawodowych, i szkół wyższych, a także dokumentów o nadawaniu stopni i tytułów naukowych, sporządzona w Pradze w dniu 7 czerwca 1972 r. (Dz. U. Nr 5 z 1975 r., poz. 28 i 29) oraz porozumienie między rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich o równoważności dokumentów o wykształceniu, stopniach i tytułach naukowych, wydawanych w PRL i ZSRR, podpisane w Warszawie dnia 10 maja 1974 r. (Dz. U. Nr 4 z 1975 r., poz. 14 i 15).

   Oba wyżej wymienione akty obecnie utraciły moc. Na skutek bowiem ich wypowiedzenia przez Rzeczpospolitą Polską konwencja praska z 1972 r. utraciła moc obowiązującą w stosunku do Ukrainy w dniu 6 sierpnia 2004 r., natomiast porozumienie między rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a rządem Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich z 1974 r. utraciło moc obowiązującą w dniu 29 września 2005 r., choć dokumenty o wykształceniu uzyskane w okresie obowiązywania powyższych umów nadal podlegają uznaniu na ich podstawie.

   Zgodnie z interpretacją ustawy o wypowiedzeniu konwencji o wzajemnym uznawaniu równoważności dokumentów ukończenia szkół średnich, szkół wyższych, a także dokumentów o nadawaniu stopni i tytułów naukowych, sporządzonej w Pradze dnia 7 czerwca 1972 r., z dnia 28 sierpnia 2003 r. (Dz. U. z 2003 r. Nr 183, poz. 1787), ˝osoby, które uzyskały świadectwo, dyplom, tytuł lub stopień naukowy w czasie obowiązywania konwencji, ale nie ubiegały się o uznanie ich w Polsce, będą miały możliwość uzyskania tegoż uznania na dotychczasowych zasadach (lex retro non agit) i otrzymania zaświadczenia potwierdzającego tę równoważność˝ (Sejm RP, druk nr 1775).

   W związku z powyższym zwracam się z prośbą do Pana Ministra o odpowiedź na następujące pytania:

   1. Czy obywatele Ukrainy, państwa zaprzyjaźnionego, ubiegającego się o stowarzyszenie z Unia Europejską, zwłaszcza osoby narodowości polskiej, powinni być traktowani jak wszyscy cudzoziemcy spoza Unii Europejskiej?

   2. Czy nie uważa Pan Minister, że w związku powyższym proces nostryfikacji dyplomu pani Svitłany Olkhovyk powinien już zostać zakończony pozytywnie?

   3. Czy zdaniem Pana Ministra nie powinno się ułatwić podjęcia pracy w polskim szpitalu tak dobremu specjaliście?

   Z wyrazami szacunku

   Poseł Zbyszek Zaborowski

   Katowice, dnia 16 września 2013 r.