Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W nawiązaniu do pisma z dnia 18 września 2013 r. (sygn. SPS-023-21016/13) dotyczącego interpelacji posła na Sejm RP pana Macieja Banaszaka w sprawie dokonywanych zamówień oraz podpisywanych umów w Centralnym Ośrodku Informatyki uprzejmie przedstawiam następujące informacje.

   Centralny Ośrodek Informatyki (COI) jest państwową instytucją o profilu technologicznym, której zadaniem jest m.in. budowanie, rozwijanie i utrzymanie systemów informatycznych. Do zaplanowanych zadań COI należy również tworzenie i rozwój aplikacji mobilnych. W związku z powyższym w ramach uruchomionego postępowania zgłoszono zapotrzebowanie na sprzęt mający służyć nie tylko do wykonywania rozmów telefonicznych, ale służący również do bezpiecznego przekazywania danych i informacji w formie elektronicznej oraz wspierający zarządzanie dokumentami i zadaniami. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka systemów operacyjnych przeznaczonych na platformy mobilne. Należy podkreślić, że systemy te nie są równoważne ani interoperacyjne - każdy z nich zawiera inne funkcjonalności, w różny sposób rozwiązuje kwestię wymiany danych między telefonami oraz między komputerami osobistymi i tabletami oraz współpracuje z inną, zamkniętą grupą aparatów telefonicznych. COI, poszukując jednolitej platformy sprzętowej dla urządzeń mobilnych, dokonał wyboru jednego z ww. systemów zgodnie ze swoimi potrzebami i wymaganiami, uwzględniając następujące czynniki:

   - wskazane powyżej zadania COI;

   - potrzebę zapewnienia jednolitej, zintegrowanej, możliwej do kontrolowania centralnie platformy sprzętowej;

   - bezpieczeństwo aparatu i transferu danych oraz możliwość ich szyfrowania;

   - gwarancję stabilności i niskiej awaryjności systemu;

   - dostępne wsparcie techniczne;

   - wybór, dostępność i rodzaj aplikacji przeznaczonych do instalowania w systemie;

   - współpracę z obecnymi i planowanymi rozwiązaniami informatycznymi wewnątrz COI;

   - planowane przez COI aplikacje mobilne;

   - znajomość technologii informatycznych potrzebnych do projektowania na platformę iOS wśród programistów COI;

   - możliwość bezpłatnych aktualizacji oprogramowania do najnowszej istniejącej wersji podczas całego okresu użytkowania urządzenia, tj. 24 miesięcy od daty zakupu;

   - wygodę, intuicyjność i łatwość użytkowania.

   Jednocześnie pragnę wskazać, że Centralny Ośrodek Informatyki wystąpił do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych o indywidualną interpretację przepisów prawa zamówień publicznych. Do czasu uzyskania przedmiotowej opinii COI wstrzymało proces udzielenia zamówienia publicznego na świadczenie usług telefonii komórkowej wraz z dostawą aparatów telefonicznych. Termin ogłoszenia kolejnego postępowania we wskazanej sprawie zależy zatem od uzyskania ww. opinii z Urzędu Zamówień Publicznych.

   Ponadto uprzejmie informuję, że planowany zakup telefonów komórkowych miał zaspokoić całość potrzeb instytucji. Telefony były przeznaczone dla: dyrektorów, głównej księgowej, kierowników zespołów, specjalistów i ekspertów, w szczególności dla pionu eksploatacji systemów, pionu rozwoju systemów i pionu rozwoju produktów i usług. Należy również wskazać, że żaden z pracowników COI nie będzie posiadał dwóch aparatów. Zamówienie dotyczyło 110 abonamentów telefonicznych oraz dostawy 110 aparatów telefonicznych, przy czym 55 z tych abonamentów miało zostać przeniesionych od obecnego operatora.

   Odnosząc się do kwestii odwołania osoby wskazanej w wystąpieniu, uprzejmie informuję, że została ona przeniesiona z funkcji dyrektora Departamentu Prawnego MSW na inne stanowisko w korpusie służby cywilnej w MSW z dniem 25 lutego 2013 r.

   Jednocześnie w załączeniu*) uprzejmie przekazuję umowę zawartą pomiędzy MSW a COI na realizację projektu pl. ID.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Rafał Magryś

   Warszawa, dnia 29 października 2013 r.