Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W odpowiedzi na interpelację złożoną przez panią poseł Ewę Kołodziej oraz grupę posłów na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie refundacji sprzętu stomijnego i urologicznego, która została przekazana przy piśmie wicemarszałka Sejmu pana Jerzego Wenderlicha, znak: SPS-023-20980/13, uprzejmie proszę o przyjęcie stanowiska w sprawie.

   Uprzejmie informuję, iż w Ministerstwie Zdrowia przygotowano projekt rozporządzenia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, będącego realizacją upoważnienia ustawowego z art. 38 ust. 4 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. z 2011 r. Nr 122, poz. 696, z późn. zm.). Projektowany akt prawny zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 29 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu zaopatrzenia w wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi oraz środki pomocnicze (Dz. U. Nr 139, poz. 1141, z późn. zm.).

   Przygotowywany projekt rozporządzenia zawiera katalog wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, wraz z określeniem limitów ich finansowania ze środków publicznych i wysokości udziału własnego świadczeniobiorcy w tym limicie, oraz kryteria ich przyznawania, uwzględniając skuteczność i bezpieczeństwo ich stosowania, sposób ich wytwarzania oraz możliwości płatnicze podmiotu zobowiązanego do finansowania świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych.

   Należy zaznaczyć, iż refundacja kosztów sprzętu stomijnego stanowi istotną część ogółu środków przeznaczanych corocznie przez płatnika na świadczenia gwarantowane z zakresu zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze. Na refundację worków stomijnych i innego sprzętu stomijnego w 2012 r. Narodowy Fundusz Zdrowia wydał 143 287 680 zł, co stanowiło 21% wszystkich wydatków płatnika na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze. Ponadto pragnę zwrócić uwagę, iż refundacja świadczeń w zakresie zaopatrzenia w sprzęt stomijny w poszczególnych oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia jest realizowana bez udziału własnego świadczeniobiorców w limicie ceny. Jednocześnie należy wskazać, iż w przypadku m.in. cewników i sprzętu stomijnego kontynuacja zaopatrzenia może odbywać się na zlecenie pielęgniarki lub położnej ubezpieczenia zdrowotnego.

   Przekazując powyższe, uprzejmie informuję, że w najbliższym czasie projekt wymienionego rozporządzenia zgodnie z obowiązującą procedurą legislacyjną będzie kierowany do szerokiej konsultacji społecznej w celu zgłaszania uwag.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Igor Radziewicz-Winnicki

   Warszawa, dnia 15 października 2013 r.