Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Ministrze! W ostatnim czasie nasz kraj zobowiązał się do skuteczniejszego wspierania osób niepełnosprawnych w realizacji ich praw. Z uwagi na fakt, że niepełnosprawność ma wiele odmian, należy pamiętać, że osoby, które z powodu różnych chorób mają założoną stomię, oraz osoby z problemami urologicznymi, wymagające cewnikowania również zaliczane są do osób z niepełnosprawnością. Dla tych osób niezbędny dostęp do sprzętu stomijnego i urologicznego jest koniecznością. Obecnie dostępność tego sprzętu jest limitowana, a limit refundacji zależy od rodzaju stomii. Choremu z wykonaną stomią nieodpłatnie przysługuje do 90 jednorazowych worków samoprzylepnych. Niestety od 2004 r. kwota refundacji nie była waloryzowana. W tym czasie cena sprzętu stomijnego znacząco wzrosła. Oznacza to, iż limit ˝do 90 worków˝ nie ma przełożenia na rzeczywistą cenę rynkową. W zdecydowanej większości krajów UE dostępność bezpłatnego sprzętu stomijnego nie jest limitowana. Natomiast brak nowoczesnego sprzętu w ilości gwarantującej minimalny komfort powoduje społeczną izolację pacjentów ze stomią.

   Podobnie jest w przypadku sprzętu urologicznego. W Polsce refundowane są tylko cewniki jednorazowe niepowlekane. Jest to związane z większymi wydatkami w stosunku do nowoczesnych cewników, które są tańsze, a ich użytkowanie jest bezpieczniejsze dla zdrowia pacjenta. Polscy pacjenci utrzymują, że Polska jest jedynym krajem w UE, gdzie używane są starszego typu cewniki, i jedynym krajem europejskim, w którym pacjent dopłaca do tego typu sprzętu.

   Osoby chore ze stomią oraz wymagające cewnikowania obawiają się zmian zapowiadanych przez Ministerstwo Zdrowia. Zmiany te miałyby ograniczyć limity ilościowe sprzętu stomijnego oraz urologicznego, które w odczuciu pacjenta i tak są już zbyt niskie. Pacjenci obawiają się zmiany rodzaju dostępnego sprzętu stomijnego i urologicznego, konieczności comiesięcznego stawiania się u lekarza po zlecenia na sprzęt stomijny czy urologiczny, jak również prawdopodobnych dopłat do tego sprzętu.

   W związku z powyższym uprzejmie proszę Pana Ministra o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

   1. Jakie stanowisko w powyższej sprawie prezentuje Pana resort?

   2. Jakie zmiany są przewidziane w przygotowywanym projekcie rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia?

   3. Czy prawdą jest to, co podnoszą zainteresowani, że Ministerstwo Zdrowia planuje ograniczyć limity dostępu do niezbędnego sprzętu medycznego oraz wprowadzić za nie częściową odpłatność?

   4. Czy Pana resort przewiduje zwiększenie limitów bądź też całkowite ich zniesienie na rzecz nielimitowanego bezpłatnego dostępu do sprzętu stomijnego oraz urologicznego według standardów obowiązujących w UE?

   Z poważaniem

   Poseł Ewa Kołodziej oraz grupa posłów

   Warszawa, dnia 13 września 2013 r.