Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! Odpowiadając na interpelację panów posłów Leszka Aleksandrzaka i Leszka Millera przekazaną przy piśmie z dnia 11 września br., znak: SPS-023-20743/13, w sprawie WSK PZL Kalisz SA, uprzejmie informuję, co następuje.

   Właścicielem pakietu akcji WSK PZL Kalisz SA stanowiącego 83,80% kapitału zakładowego tej spółki jest Agencja Rozwoju Przemysłu SA (ARP SA). Zgodnie ze strategią ARP SA przyjętą przez ministra skarbu państwa akcje WSK PZL Kalisz SA zostały przeznaczone do sprzedaży.

   Według informacji przekazanej przez prezesa Zarządu ARP SA proces sprzedaży akcji rozpoczął się w maju br. publikacją ogłoszeń zapraszających do pisemnego zgłaszania zamiaru podjęcia negocjacji w sprawie nabycia wszystkich należących do ARP SA akcji spółki. Intencją właściciela jest sprzedaż pakietu akcji WSK PZL Kalisz SA inwestorowi, który zaoferuje najwyższą cenę, a ponadto zapewni spółce harmonijny rozwój. Potencjalni inwestorzy, którzy złożyli wstępne oferty, zostali zakwalifikowani do kolejnego etapu postępowania i mają możliwość przeprowadzenia badania spółki (due diligence). Po przeanalizowaniu złożonych wiążących ofert i wybraniu najkorzystniejszej ARP SA będzie mogła zawrzeć umowę przedwstępną z inwestorem i przystąpić do negocjacji.

   Ze względu na obowiązujące przepisy oraz stanowisko Komisji Europejskiej w sprawie pomocy publicznej tzw. pakiet socjalny nie będzie elementem umowy sprzedaży akcji zawartej pomiędzy ARP SA - spółką Skarbu Państwa a inwestorem.

   Po zakwalifikowaniu jednego lub kilku inwestorów do etapu negocjacji warunków umowy sprzedaży ARP SA poinformuje związki zawodowe spółki o możliwości podjęcia negocjacji w sprawie pakietu, a inwestorów poinformuje o oczekiwaniu pracowników spółki w tym zakresie. Negocjacje inwestora lub inwestorów ze związkami zawodowymi spółki mogą być prowadzone równolegle z negocjacjami prowadzonymi przez ARP SA dotyczącymi warunków umowy sprzedaży akcji.

   Jednocześnie informuję, że minister gospodarki na bieżąco śledzi sytuację w poszczególnych sektorach przemysłu i kreuje rozwiązania sprzyjające efektywnemu rozwojowi gospodarczemu, natomiast kwestie związane ze strategią zarządzania przedsiębiorstwem pozostawia do wyłącznej decyzji właściciela.

   Przemysł lotniczy jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi innowacyjnego przemysłu w Polsce. Wieloletnia tradycja, wysoka kultura techniczna wynikająca z długoletniej tradycji, późniejsza restrukturyzacja i napływ inwestycji zagranicznych od połowy lat 90. przyczyniły się do intensywnego rozwoju tego sektora. Zaangażowanie kapitału zagranicznego umożliwiło wzmocnienie firm przemysłu lotniczego pod względem kapitałowym i technologicznym, a także utrzymanie dużej liczby miejsc pracy.

   W chwili obecnej w Polsce inwestują kluczowi przedstawiciele tego przemysłu, jak: Sikorsky, Agusta Westland, SAFRAN, Goodrich Aerospace, Avio oraz Pratt & Whitney w Kaliszu zatrudniający 1500 osób.

   Innowacyjność polskiego przemysłu lotniczego wyróżnia się na tle innych gałęzi gospodarki. Skala nakładów na badania i rozwój waha się w przedziale 10-12% przychodów, podczas gdy w większości innych przemysłów nie przekracza 3%. Ponadto na uwagę zasługuje dobra współpraca między przedsiębiorstwami a jednostkami naukowymi. W obszarze tego sektora działają cztery klastry, w tym Wielkopolski Klaster Lotniczy. Klaster ten utworzony został 5 lat temu i skupia firmy przemysłu lotniczego z regionu kaliskiego, na terenie którego działają Pratt & Whitney Kalisz, WSK PZL Kalisz, Vac Aero Kalisz oraz Meyer Tool Poland. Powstawanie klastrów, wspierane przez Ministerstwo Gospodarki, jest jednym z najbardziej efektywnych narzędzi wzrostu konkurencyjności i innowacyjności firm oraz regionów, w których funkcjonują.

   Branża lotnicza to jedna z niewielu, w których polscy przedsiębiorcy mogą śmiało konkurować z firmami zagranicznymi. Dlatego też, aby polskie firmy nie pozostały w tyle za zagraniczną konkurencją, uruchomiony został nowy program InnoLot. W celu sfinansowania tego programu w 2012 r. podpisane zostało - pomiędzy Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) a grupą stowarzyszeń firm lotniczych - porozumienie w sprawie wspólnej realizacji programu badań naukowych i prac rozwojowych dla tego sektora. W ramach tego porozumienia na realizację projektów NCBiR przeznaczy 300 mln zł, natomiast firmy lotnicze 200 mln zł. Obecnie przeprowadzana jest ocena merytoryczna złożonych wniosków, wśród których znajduje się wniosek WSK PZL Kalisz SA dotyczący urządzeń zasilających i kontrolujących aparaturę pokładową i naziemną.

   Współpraca zaplecza technologicznego i badawczo-rozwojowego z przemysłem, jaką jest program InnoLot, stanowi bardzo istotny element wzrostu konkurencyjności i innowacyjności gospodarki.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Grażyna Henclewska

   Warszawa, dnia 1 października 2013 r.