Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W odpowiedzi na interpelację złożoną przez panią Małgorzatę Gosiewską, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w sprawie nieracjonalnej procedury wypisywania recept dla pacjentów przewlekle chorych, która została przekazana przy piśmie - znak: SPS-023-20590p/13 - uprzejmie proszę o przyjęcie stanowiska w sprawie.

   Na wstępie uprzejmie informuję, że w odpowiedzi na pierwszą interpelację pani poseł, na którą została udzielona odpowiedź pismem z dnia 10 października 2014 r., znak: MZ-PLO-460-16063-63/KP/13, zostało wskazane, że obowiązujące przepisy nie wykluczają możliwości wystawienia przez lekarza recepty osobie przewlekle chorej bez konieczności wizyty w przychodni. Osoba uprawniona, podając na recepcie sposób dawkowania, może wystawić do trzech recept na następujące po sobie okresy stosowania nieprzekraczające łącznie 90 dni stosowania, w związku z tym pacjent na tzw. wizyty receptowe może, ale nie musi przychodzić raz na trzy miesiące do lekarza, gdyż przepis § 8 ust. 1 pkt 3 i ust. 3 rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 8 marca 2012 r. w sprawie recept lekarskich (Dz. U. z 2012 r. poz. 260, z późn. zm.) uprawnia do tego, aby osoba trzecia recepty te odbierała.

   System ten zapewnia możliwość zweryfikowania 4 razy w roku swojego zdrowia przez lekarza, jednocześnie dając możliwość, w przypadku gdy lekarz wyrazi na to zgodę, odbierania recept przez osoby trzecie i nie pojawiania się pacjenta przewlekle chorego w przychodni.

   W przedmiocie wystawiania recept w ramach systemów opieki zdrowotnej jakie funkcjonują w Szwecji i Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej należy wskazać, że są to rozwiązania interesujące, które warto przeanalizować w przypadku prac legislacyjnych nad rozporządzeniem w sprawie recept lekarskich. Niemniej jednak dane, które zostały przekazane w interpelacji, nie dają możliwości analizy całego systemu wystawiania recept w wymienionych krajach oraz nie wskazują, w jaki sposób weryfikowany jest stan pacjenta w okresie czasu, na który została wystawiona recepta.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Igor Radziewicz-Winnicki

   Warszawa, dnia 23 stycznia 2014 r.