Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Ministrze! W Jastrzębiu-Zdroju istnieje siedem spółdzielni mieszkaniowych: Nowa, Jas-Mos, Górnicza Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego, Górnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa, Miejski Zarząd Nieruchomości, TBS Daszek, Komunalnik i Energetyk. Liczba mieszkańców zabudowy wielorodzinnej stanowi ok. 70% wszystkich mieszkańców Jastrzębia-Zdroju. Od czerwca ubiegłego roku trwają rozmowy oraz korespondencja z władzami większości spółdzielni mieszkaniowych. W myśl art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2012 r. poz. 391, z późn. zm.) przez właścicieli nieruchomości rozumie się także współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością.

   Według prawnej interpretacji zamieszczonej na stronie Ministerstwa Środowiska w dotychczasowym stanie prawnym do obowiązków właściciela nieruchomości należało zawarcie umowy na odbiór odpadów komunalnych, z którego to obowiązku spółdzielnie jako właściciele nieruchomości się wywiązywały i nie kwestionowały dotąd swojego statusu właściciela nieruchomości w rozumieniu ustawy. Dotychczasowy obowiązek posiadania umowy na odbiór odpadów komunalnych wytwarzanych w nieruchomości został zastąpiony obowiązkiem złożenia deklaracji i uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Nie zmienił się natomiast podmiot zobowiązany do wypełnienia tego obowiązku. Tymczasem władze spółdzielni mieszkaniowych uchylają się od obowiązku składania deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

   Powołując się na Ordynację podatkową, twierdzą, że opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi jest podatkiem i w ramach swojej działalności nie rozliczają podatków, wykonuje to urząd miasta. W rzeczywistości według interpretacji przepisów prawa nie jest podatkiem, a publicznoprawną opłatą, do której zastosowanie mają przepisy Ordynacji podatkowej.

   W związku z powyższym chciałbym skierować do Pana Ministra następujące pytania:

   1. Wobec braku chęci współpracy ze strony spółdzielni mieszkaniowych proszę o jednoznaczną interpretację kwestii opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Czy jest to podatek czy też opłata publicznoprawna?

   2. Jaka jest zdaniem ministerstwa rola spółdzielni mieszkaniowych w procesie wdrażania przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach? Czy spółdzielnie mieszkaniowe powinny złożyć w imieniu swoich mieszkańców deklaracje o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i rozliczać opłaty w czynszu?

   Poseł Grzegorz Matusiak

   Warszawa, dnia 9 sierpnia 2013 r.