Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W odpowiedzi na interpelację grupy posłów pana posła Tadeusza Tomaszewskiego, pani poseł Krystyny Łybackiej, pana posła Leszka Aleksandrzaka oraz pana posła Romualda Ajchlera dotyczącej PAK Kopalnia Węgla Brunatnego Konin SA z siedzibą w Kleczewie przedkładam stanowisko odnośnie poruszonych przez posłów zagadnień będących w moich kompetencjach.

   Odnosząc się do zawartej w interpelacji kwestii prywatyzacji Kopalni Węgla Brunatnego Konin z siedzibą w Kleczewie, uprzejmie informuję, że proces prywatyzacji spółki był prowadzony łącznie z prywatyzacją Kopalni Węgla Brunatnego Adamów SA z siedzibą w Turku i został sfinalizowany w dniu 18 lipca 2012 r., kiedy to nastąpiło przeniesienie własności 20 803 750 akcji stanowiących 85% kapitału zakładowego spółki Kopalnia Węgla Brunatnego Konin w Kleczewie SA oraz 10 200 000 akcji stanowiących 85% kapitału zakładowego spółki Kopalnia Węgla Brunatnego Adamów SA na rzecz zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin SA z siedzibą w Koninie (zwanego dalej ZE PAK SA). Przeniesienie własności ww. akcji nastąpiło w związku ze spełnieniem określonego w umowach sprzedaży z dniu 28 maja 2012 r. warunku zawieszającego, tj. wydaniem przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgody na dokonanie koncentracji polegającej na przejęciu przez ZE PAK SA kontroli nad ww. kopalniami oraz zapłatą ceny transakcji.

   Kwestia zachowania miejsc pracy w kopalniach była traktowana podczas prowadzonego procesu prywatyzacji jako jeden z priorytetów. Jednakże zarówno w trakcie negocjacji prowadzonych w Ministerstwie Skarbu Państwa, jak i w trakcie rozmów ze związkami zawodowymi działającymi w kopalniach ZE PAK SA podkreślane było, że ze względów ekonomicznych nie jest możliwe w dłuższym okresie utrzymanie wszystkich miejsc pracy. Podpisanie umowy prywatyzacyjnej poprzedzone było okresem negocjacji pakietu socjalnego (okres podstawowy negocjacji od 20 kwietnia do 7 maja 2012 r. oraz okres dodatkowy od 22 do 25 maja 2012r.). Niemniej jednak pomimo wydłużenia przez MSP terminu prowadzenia pomiędzy inwestorem i stroną społeczną negocjacji dotyczących pakietu socjalnego strony nie doszły do porozumienia. W związku z powyższym zobowiązania dotyczące gwarancji pracowniczych dla załogi KWB Adamów SA i KWB Konin SA zostały wprowadzone do umowy prywatyzacyjnej. Na stanowiskach bezpośrednio produkcyjnych przy wydobyciu węgla gwarancje wynoszą 36 miesięcy, w przypadku pozostałych pracowników - 6 miesięcy. Zawarte w umowie prywatyzacyjnej gwarancje pracownicze były ostatecznymi i maksymalnymi propozycjami możliwymi do wynegocjowania z Inwestorem - ZE PAK SA.

   W aspekcie ekonomicznym ZE PAK SA oraz kopalnie stanowią jeden ciąg technologiczny - od wydobycia węgla do sprzedaży energii elektrycznej. Przed prywatyzacją były one jedynymi kopalniami węgla brunatnego w Polsce niezintegrowanymi z elektrowniami, do których dostarczały węgiel brunatny (kopalnie ponad 98% swojej produkcji kierują do ZE PAK SA). Jednym z celów jakie ma nieść za sobą prywatyzacja jest bardziej efektywne wykorzystanie zasobów obu kopalń, jak również zminimalizowanie ryzyka utraty przez nie płynności finansowej, co ma szczególnie istotne znaczenie w przypadku KWB Konin w Kleczewie SA. Pragnę tu zaznaczyć, iż ZE PAK SA zobowiązał się w umowie prywatyzacyjnej wspierać rozwój kopalń, w szczególności poprzez realizację inwestycji, w tym inwestycji proekologicznych, dostarczanie technologii, know-how i metod organizatorskich.

   Odnośnie do pozostałych problemów poruszonych w interpelacji - MSP nie posiada kompetencji pozwalających na udzielenie żądanych wyjaśnień i informacji.

   Przedstawiając powyższe, pozostaję w przekonaniu, że udzieliłem wyczerpujących wyjaśnień na zagadnienia zawarte w interpelacji.

   Z poważaniem

   Sekretarz stanu

   Zdzisław Gawlik

   Warszawa, dnia 18 września 2013 r.