Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! Odpowiadając na interpelację posła Zbigniewa Zborowskiego, przekazaną przez pana Marka Kuchcińskiego, wicemarszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, pismem z dnia 26 lipca 2013 r., znak: SPS-023-1992/13, w sprawie efektów organizacyjnych i finansowych realizacji przepisów ustawy z dnia 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw przez jednostki samorządu terytorialnego, przekazuję stosowne wyjaśnienia.

   Na wstępie należy zaznaczyć, że ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2012 r. poz. 391) w żaden sposób nie obliguje gmin do tworzenia nowych stanowisk pracy, związanych z wdrażaniem i obsługą nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Jeżeli takie stanowiska pracy są tworzone, to jest to suwerenna decyzja samorządu, który uwzględniając własną specyfikę i potrzeby, podejmuje decyzję, jaką liczbę osób należy zatrudnić.

   Należy również zauważyć, że zgodnie z art. 6r ust. 2 ustawy z wpływów z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi mogą być pokryte koszty obsługi administracyjnej nowego systemu, a więc koszty wynagrodzeń pracowników realizujących zapisy ustawy, koszty wyposażenia ich stanowisk pracy w sprzęt komputerowy wraz z odpowiednim oprogramowaniem. Dlatego też nowy system nie powinien znacząco wpływać na dotychczasowe budżety gmin, gdyż jest on z założenia samofinansujący.

   Oprócz powyższego uprzejmie informuję, że na obecnym etapie wdrażania ustawy Ministerstwo Środowiska nie posiada danych dotyczących nowo utworzonych stanowisk pracy do spraw wdrażania nowego systemu, jego obsługi oraz egzekucji opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, a także trybu obsady tych stanowisk czy kosztów z tym związanych. Być może na dalszym etapie funkcjonowania systemu takie dane zostaną zgromadzone. Obecnie resort środowiska skupia się przede wszystkim na terminowym i sprawnym wdrożeniu nowego systemu oraz monitorowaniu, czy nigdzie w kraju nie powstaje zagrożenie epidemiologiczno-sanitarne związane z brakiem wdrożenia systemu bądź z jego nieprawidłowym wdrożeniem. Obecnie te działania są dla Ministerstwa Środowiska priorytetowe.

   Odpowiadając na pytanie dotyczące liczby gmin w Polsce, w których zostały przeprowadzone przetargi na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, uprzejmie informuję, że zgodnie z danymi na dzień 15 lipca 2013 r.:

   - przetargi zorganizowano w 2462 - jest to ponad 99% wszystkich gmin w kraju (2479),

   - przetargi trwają w 175 gminach - ale w 63 gminach wyłoniono już wykonawcę,

   - w 2287 gminach podpisano umowy z wykonawcą, co stanowi blisko 93% gmin, w których zorganizowano przetargi; liczba gmin, które podpisały umowy, wzrosła o 51 w porównaniu do stanu na dzień 8 lipca 2013 r. (2236),

   - w dalszym ciągu pozostało 17 gmin, w których nie zorganizowano przetargów.

   Z wyrazami szacunku

   Podsekretarz stanu

   Piotr Grzegorz Woźniak

   Warszawa, dnia 20 sierpnia 2013 r.