Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Ministrze! W związku z funkcjonowaniem systemu informatycznego Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców na podstawie ustawy z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz.U.2012.1137) (dalej Prawo o ruchu drogowym) realizowanym przez Centralny Ośrodek Informatyki oraz zmianami w zasadach zdawania na prawo jazdy wprowadzonymi przez ustawę z 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U.2011.30.151) (dalej ustawa o kierujących pojazdami) poniżej interpelacja w tej sprawie. Jednocześnie proszę o przedstawienie odpowiedzi w regulaminowym terminie 21 dni od momentu złożenia niniejszego dokumentu (art. 193 ust. 1 uchwały Sejmu z dnia 30 lipca 1992 r. Regulamin Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej).

   I. Stan faktyczny

   Regulacje ustawowe: Ustawa Prawo o ruchu drogowym określa w rozdziale 2a zasady funkcjonowania Centralnej Ewidencji Pojazdów, natomiast w rozdziale 1a - zasady funkcjonowania Centralnej Ewidencji Kierowców. Obydwie te ewidencje prowadzone są w systemie informatycznym Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (dalej CEPiK) prowadzonej przez ministra spraw wewnętrznych. Centralna Ewidencja Pojazdów gromadzi przede wszystkim dane związane z przekazywaniem w wyniku czynności związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu ze starostw powiatowych, a także dużą część innych danych związanych z pojazdem (informacje o kradzieży, utracie dowodu rejestracyjnego, badaniach technicznych etc.) - Centralna Ewidencja Kierowców gromadzi szereg danych osobowych związanych z osobami uprawnionymi do kierowania różnego rodzaju typami pojazdów. Dane gromadzone w obydwu tych rejestrach udostępnia się dużej ilości odbiorców, przede wszystkim przedstawicielom administracji publicznej.

   Historia: Historia projektowania i rozpoczęcia prac nad systemem CEPiK sięga roku 2003, a do 2010 r. systemu był rozbudowywany o szereg istotnych funkcjonalności. Utworzenie oraz prawidłowe funkcjonowanie systemu wpłynęło znacznie na ograniczenie bądź wyeliminowanie wielu negatywnych zjawisk związanych z pojazdami, takich jak nielegalny obrót, kradzieże, oszustwa celne itp. Poprawiły się również efekty ekonomiczne dzięki efektywniejszemu pobieraniu opłat i danin państwowych.

   Wstrzymanie: Rozwój systemu CEPiK został wstrzymany decyzją MSW w roku 2010 r. Od 2011 r. jego zarządzanie znalazło się w gestii powołanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Centralnego Ośrodka Informatyki. Brak zmian w systemie wynikał przede wszystkim z podjętej próby wejścia w życie ustawy o kierujących pojazdami, której termin wejścia w życie i tak finalnie został przesunięty na 2016 r. Obecne działania mogą doprowadzić do tego, że dane znajdujące się przede wszystkim w Centralnej Ewidencji Kierowców, z których na bieżąco korzysta np. Policja czy Generalna Inspekcja Transportu Drogowego, mogą się w krótkim czasie zdezaktualizować. Zatrzymanie zmian rozwojowych w systemie, nawet tych wynikających ze zmian wymagań legislacyjnych wynikających z uregulowań UE (m.in. podłączenie CEPiK do SIS II i RESPER), powoduje sytuację, w której Centralny Ośrodek Informatyki samodzielnie tworzy rozwiązania tymczasowe (obejścia), zamiast wykorzystywać istniejące mechanizmy systemu. Ponadto w ostatnim czasie MSW wielokrotnie informowało o zamiarze zbudowania CEPiK od nowa z uwagi na jego rzekomą awaryjność oraz przestarzałość. Wydaje się jednak, iż dążenie do budowy nowego systemu CEPiK jest niezrozumiałe, w szczególności biorąc pod uwagę terminy proponowane przez Centralny Ośrodek Informatyki, a także brak jakichkolwiek uzasadnień ekonomicznych i technicznych tej decyzji. Dodatkowo Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych wraz z ministerstwem infrastruktury tworzy swój własny system informatyczny Pojazd, który zakresowo pokrywa się z CEPiK.

   II. Zapytania wynikające ze stanu faktycznego

   W związku z powyżej przedstawionym stanem faktycznym oraz art. 192 i 193 uchwały Sejmu z dnia 30 lipca 1992 r. Regulamin Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej wnoszę o pilne przedstawienie odpowiedzi na następujące pytania:

   1. Czy po wprowadzonych zmianach w zasadach rejestrowania kandydatów na kierowców oraz wprowadzeniu nowego systemu egzaminowania i nowych kategorii prawa jazdy dotychczas funkcjonujący system CEPiK jest nadal aktualizowany o te dane? Jeżeli nie jest aktualizowany, to proszę o wskazanie uzasadnienia braku aktualizacji oraz wskazanie, czy dane te są wprowadzane do jakichś innych systemów informatycznych?

   2. Czy istnieje jakikolwiek plan zmian w złożonych procesach wprowadzania i weryfikacji danych dla ewidencji pojazdów i kierowców realizowanych na styku starostw powiatowych (podmioty bezpośrednio realizujące zadanie), Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (CEPiK) oraz Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych (system Pojazd nadzorowany przez ministerstwo infrastruktury)? Jeżeli taki plan bądź jakikolwiek inny dokument powiązany z integracją tych systemów istnieje, proszę o załączenie go do odpowiedzi na niniejszą interpelację.

   3. W związku z informacjami o planach budowy tzw. nowego CEPiK (system CEPiK 2.0.), proszę o dokładne sprecyzowanie, jak jego projekt budowy nadzorowany przez Centralny Ośrodek Informatyki zmieni aktualną mapę systemów realizujących wskazane powyżej zadania. Jeżeli istnieje dokument wskazujący, jak nowy system ma zmienić te procesy, proszę o jego dołączenie do odpowiedzi na niniejszą interpelację.

   Z poważaniem

   Poseł Maciej Banaszak

   Warszawa, dnia 16 lipca 2013 r.