Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! Odpowiadając na przesłaną przy piśmie z dnia 23 lipca 2013 r. (znak: SPS-023-19604/13) interpelację złożoną przez pana posła Tomasza Piotra Nowaka wraz z grupą posłów na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie projektu rozporządzenia Komisji Europejskiej uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, uprzejmie informuję, że prace nad projektem Rozporządzenia komisji WE są przedmiotem najwyższego zainteresowania zarówno ze strony ministra pracy i polityki społecznej, jak i pełnomocnika rządu do spraw osób niepełnosprawnych. Jednak w chwili obecnej nie można przesądzać ostatecznej treści przepisów ww. projektu rozporządzenia Komisji WE, jak i ich wpływu m.in. na polską gospodarkę, w tym na sytuację osób niepełnosprawnych na rynku pracy.

   Pragnę podkreślić, że negatywne stanowisko ministra pracy i polityki społecznej oraz pełnomocnika rządu do spraw osób niepełnosprawnych do nowego warunku wyłączającego obowiązek notyfikacji programu pomocowego, którego budżet nie przekracza 0,01% produktu krajowego brutto w roku poprzednim i 100 mln euro, ze względu na jego potencjalny niekorzystny wpływ na sytuację osób niepełnosprawnych na rynku pracy zostało w całości uwzględnione w oficjalnym stanowisku rządu polskiego do tego projektu, przekazanym Komisji Europejskiej w dniu 27 czerwca br.

   W punkcie dotyczącym kwestii kluczowych dla Polski (ograniczenia pomocy zgodnie z art. 1 ust. 2 lit. a projektu rozporządzenia) negatywnie odniesiono się do propozycji wprowadzenia tego przepisu m.in. ze względu na możliwe dodatkowe obciążenia administracyjne (konieczność zgłoszenia i uzyskania akceptacji Komisji Europejskiej) oraz wniesiono o jego wykreślenie z projektu rozporządzenia.

   W stanowisku zakwestionowano celowość wprowadzenia przedmiotowego ograniczenia, podkreślając, że takie rozwiązanie nie wpisuje się w deklarowany przez Komisję cel modernizacji unijnych przepisów dotyczących pomocy publicznej, jakim ma być uproszczenie procedur związanych z udzielaniem tzw. dobrej pomocy (np. zwolnienie z notyfikacji), i może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. W opinii władz polskich proponowany przepis narusza zasadę równego traktowania wszystkich państw członkowskich w ramach rynku wewnętrznego, dyskryminując państwa o mniejszym rocznym PKB. Zwrócono również uwagę na fakt, iż nowe zasady utrudnią realizację programów polityki spójności, w ramach której dostępne są znaczne środki na wsparcie przedsiębiorstw w słabiej rozwiniętych państwach i regionach UE. Podkreślono, że skonstruowany limit nie jest dobrym instrumentem zapobiegającym zakłóceniom konkurencji.

   Pierwszego lipca br. przedstawiciele państw członkowskich (w tym Polski) uczestniczyli w posiedzeniu Komitetu Doradczego KE ds. Pomocy Państwa. W trakcie spotkania przedstawiciele państw członkowskich zajmujący głos w sprawie odnieśli się negatywnie do propozycji wprowadzenia przepisu wyłączającego z obowiązku notyfikacji programy pomocowe, których budżet nie przekracza 0,01% produktu krajowego brutto w roku poprzednim i 100 mln euro (w 2012 r. 0,01% PKB według standardów siły nabywczej w Polsce wynosiła ok. 257 mln zł).

   Prace nad ostateczną wersją rozporządzenia trwają, a kolejny jego projekt ukaże się w listopadzie br., i dopiero wtedy będzie można ocenić, czy Komisja Europejska uwzględniła opinie państw członkowskich zgłoszone w drugiej turze konsultacji. Konsultacje nad kolejną wersją projektu rozporządzenia będą się obywać w okresie od listopada do lutego 2014 r., po czym odbędzie się kolejne posiedzenie Komitetu Doradczego KE ds. Pomocy Państwa. Z zapowiedzi Komisji Europejskiej wynika, że rozporządzenie zostanie przyjęte w kwietniu 2014 r., a jego wejście w życie jest planowane od miesiąca lipca 2014 r.

   Równolegle Komisja Europejska prowadzi prace nad przedłużeniem okresu obecnie obowiązującego rozporządzenie Komisji (WE) nr 800/2008 z dnia 6 sierpnia 2008 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 87 i 88 traktatu (ogólnego rozporządzenia w sprawie wyłączeń blokowych) (Dz. Urz. WE L 214 z 9.08.2008 r., str. 3). Zakończenie prac nad projektem rozporządzenia przedłużającego obowiązujące obecnie ww. rozporządzenie planowane jest na miesiąc listopad br., a przyjęcie rozporządzenia zaplanowano na miesiąc grudzień br.

   Jednocześnie uprzejmie informuję, że na obecnym etapie prac nad projektem rozporządzenia Komisji WE w sprawie uznania niektórych kategorii pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 107 i 108 traktatu nie jest możliwe przygotowanie odpowiednich rozwiązań legislacyjnych mających na celu zminimalizowanie skutków nowych regulacji, bowiem nie są znane rozwiązania jakie zostaną ostatecznie przyjęte przez Komisję. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej podejmie prace nad rozwiązaniami rekompensującymi, np. programami pomocowymi dotyczącymi zatrudnienia osób niepełnosprawnych, dopiero gdy będą znane warunki brzegowe umożliwiające skonstruowanie takich programów.

   Ponadto pragnę poinformować, że niezależnie od działań podejmowanych w trybie konsultacji z Komisją Europejską, w dniu 5 lipca br. minister pracy i polityki społecznej zwrócił się do wszystkich europosłów z apelem o wsparcie stanowiska Polski w odniesieniu do projektu rozporządzenia, w szczególności w zakresie potrzeby wykreślenia niekorzystnego przepisu ograniczającego kwoty pomocy wyłączającej obowiązek jego notyfikacji.

   Jednocześnie zaznaczam, że prace nad projektem rozporządzenia są na bieżąco monitorowane oraz podejmowane są starania o wykreślenie niekorzystnego przepisu rozporządzenia ograniczającego wysokość pomocy niewymagającej notyfikacji (zgody KE na jej udzielenie). W przypadku utrzymania tego warunku rząd polski nadal będzie podtrzymywał negatywne stanowisko odnośnie do tego rozwiązania. Jednak gdyby te działania nie znalazły zrozumienia w Komisji Europejskiej, a tym samym nie został wykreślony niekorzystny przepis ograniczający wysokość pomocy, pozostaje możliwość notyfikowania do KE pomocy na zatrudnianie osób niepełnosprawnych.

   Niezależnie od działań podejmowanych przez rząd Polski wszelkie działania wspierające dla stanowiska rządu są jak najbardziej uzasadnione. Pomocne mogą być w tym uwagi bezpośrednio zgłaszane do Komisji Europejskiej do projektu rozporządzenia w trakcie kolejnej tury konsultacji, których zakończenie KE przewiduje na miesiąc luty 2014 r.

   Z wyrazami szacunku

   Sekretarz stanu

   Jarosław Duda

   Warszawa, dnia 1 sierpnia 2013 r.