Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Ministrze! W przypadku, o którym mowa w art. 23711 § 2 Kodeksu pracy, pracodawca może powierzyć wykonywanie zadań służby bhp specjalistom spoza zakładu pracy, którzy spełniają co najmniej wymagania określone w ust. 2 pkt 3, lub osobie, która była zatrudniona na stanowisku inspektora pracy w Państwowej Inspekcji Pracy przez okres co najmniej 5 lat.

   W związku z tym w trudnej sytuacji są osoby, których kwalifikacje pozwalają na podjęcie pracy w służbie bhp, natomiast te same osoby nie mogą prowadzić jednoosobowej działalności gospodarczej w tym zakresie. Są to często osoby, które od wielu lat wykonywały zadania w charakterze specjalisty w tej dziedzinie, skończyły szkoły policealne, posiadają tytuł technika bhp i wieloletnie doświadczenie zawodowe. Istotną przeszkodą w tym zakresie jest przepis rozporządzenia, wskazujący, że może to być osoba posiadająca wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy albo studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz co najmniej 1 rok stażu pracy w służbie bhp lub była zatrudniona na stanowisku inspektora pracy w Państwowej Inspekcji Pracy przez okres co najmniej 5 lat.

   W związku z tym proszę o odpowiedź na następujące pytania:

   1. Czy planowana jest zmiana przepisów w tym zakresie (choćby w odniesieniu do tzw. deregulacji i uwalniania niektórych zawodów)?

   2. Jakie argumenty merytoryczne przemawiają za takim jak obecnie rozróżnieniem pracowników i osób wykonujących działalność gospodarczą w tej dziedzinie?

   3. Czy w związku z powyższym planowana jest stosowna nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy?

   Z wyrazami szacunku

   Poseł Leszek Miller

   Warszawa, dnia 10 lipca 2013 r.