Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W związku z udzielonym przez prezesa Rady Ministrów upoważnieniem do udzielenia odpowiedzi na przesłaną przy piśmie z dnia 28 czerwca 2013 r., znak: SPS-023-19193/13, interpelację pana posła Adama Abramowicza w sprawie przewlekłości odpowiedzi NFZ na odwołania przedsiębiorców od decyzji NFZ, uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.

   W związku z napływającymi do ministra zdrowia skargami dotyczącymi naruszania przez prezesa NFZ terminu rozpatrywania zażalenia od decyzji dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ złożonego w trybie, o którym mowa w art. 160 i 161 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, minister zdrowia wystąpił o wyjaśnienie przyczyn przedmiotowych opóźnień oraz o przedstawienie planu naprawczego, którego celem będzie doprowadzenie do terminowego rozpatrywania wskazanych zażaleń.

   W odpowiedzi na przedmiotowe wystąpienie prezes NFZ wyjaśniła, iż opóźnienie wynika z bardzo dużej ilości spraw wpływających do prezesa NFZ w ostatnim okresie oraz zbyt małych zasobów kadrowych będących w dyspozycji NFZ.

   Prezes NFZ wyjaśniła również, iż w ramach podjętych czynności naprawczych, w celu przyspieszenia procedowania, część zażaleń pozostających do rozpatrzenia zgodnie z regulaminem organizacyjnym Centrali NFZ, w kompetencjach Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej NFZ, rozdysponowana została pomiędzy inne komórki organizacyjne Centrali NFZ. Jednocześnie podjęto prace nad wprowadzeniem stosownych zmian w obecnie obowiązującym regulaminie organizacyjnym Centrali NFZ.

   Wymaga podkreślenia, iż skrócenie czasu rozpatrywania zażaleń, przy corocznie zwiększającej się ich liczbie, wymagałoby znacznego wzmocnienia kadrowego, co niestety nie jest możliwe z uwagi na wprowadzone w 2011 r. i latach kolejnych ograniczenie wzrostu funduszu wynagrodzeń NFZ. Zaznaczyć należy, iż w świetle stanowiska ministra finansów z dnia 21 czerwca 2012 r. (znak: FS12-6161-1/OKK/12/7333) nominalny fundusz wynagrodzeń podsektora centralnego, zgodnie z Wieloletnim Planem Finansowym Państwa 2012-2015, utrzymany zostanie na niezmienionym poziomie. Również zaktualizowany w 2012 r. program konwergencji zakłada, iż w części związanej z kosztami pracy nominalny fundusz wynagrodzeń podsektora centralnego w całym horyzoncie prognozy (do 2015 r.) co do zasady nie zmieni się w stosunku do 2011 r.

   W tym miejscu pragnę jednocześnie zauważyć, iż umowa o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ma charakter cywilnoprawny, a zażalenie na czynności dyrektora OW NFZ dotyczące realizacji umowy, składane do prezesa NFZ w trybie art. 160 i 161 ustawy, nie jest zażaleniem składanym w trybie postępowania administracyjnego. Procedura wszczęta na skutek zażalenia jest natomiast, jak słusznie zauważa się w literaturze: ˝specyficznym rodzajem postępowania reklamacyjnego w ramach umowy cywilnoprawnej. Istotą postępowania zażaleniowego jest to, że jedna strona umowy zwraca się do drugiej strony, wskazując na nieprawidłowości w realizacji umowy˝ (Grzegorz Machulak w: Krzysztof Baka, Grzegorz Machulak, Agnieszka Pietraszewska-Macheta, Andrzej Sikorko ˝Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Komentarz˝ ABC 2010 r.).

   Nierozpatrzenie przedmiotowego zażalenia przez prezesa NFZ nie blokuje zatem świadczeniodawcy prawa zwrócenia się do sądu powszechnego o rozstrzygnięcie powstałego sporu.

   Z poważaniem

   Sekretarz stanu

   Sławomir Neumann

   Warszawa, dnia 8 sierpnia 2013 r.