Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Minister! Z informacji medialnych wynika, że od września br. wprowadzony będzie nowy model kształcenia ponadgimnazjalnego. Jego elementem będzie ograniczenie nauczania przedmiotów na poziomie podstawowym. Nauczanie historii zostanie ograniczone o 90 godzin lekcyjnych, a języka polskiego - o 60 godzin. Według ocen pedagogów i dydaktyków projektowana reforma zminimalizuje wiedzę ogólną uczniów, utrudni funkcjonowanie w życiu społecznym oraz ograniczy dostęp do dóbr kultury.

   Autorzy reformy przyjmują błędne założenie, że młody człowiek w wieku 15 lat jest przygotowany do podjęcia decyzji o swojej przyszłej drodze rozwoju zawodowego. Ani rozwój indywidualny, ani społeczny nie pozwalają młodzieży w tym wieku na głębsze rozpoznanie swoich predyspozycji oraz zainteresowań naukowych i talentów zawodowych.

   Wprowadzenie w życie tego rodzaju projektu oznaczać będzie znaczące pogorszenie ogólnego wykształcenia młodego pokolenia oraz utratę pracy dla tysięcy wykwalifikowanych nauczycieli.

   Czy Pani Minister zamierza wprowadzać w życie ten projekt przygotowany w okresie kierowania ministerstwem przez panią minister Katarzynę Hall? Czy w ministerstwie edukacji przeprowadzono analizy skutków proponowanej reformy? Czy założenia projektu konsultowano ze związkami zawodowymi, organizacjami pozarządowymi i środowiskami edukacyjnymi?

   Z poważaniem

   Poseł Stanisław Pięta

   Bielsko-Biała, dnia 3 lutego 2012 r.