Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W odpowiedzi na interpelację pani Moniki Wielichowskiej oraz grupy posłów na Sejm RP, przekazaną przy piśmie znak: SPS-023-19159/13, w sprawie objęcia refundacją leku Noxafil w ramach wykazu leków refundowanych dostępnych w aptece na receptę uprzejmie proszę o przyjęcie poniższych informacji.

   Ministrowi zdrowia znana jest sytuacja pacjentów z ostrą białaczką szpikową lub po przeszczepieniu szpiku, którzy wymagają leczenia przeciwgrzybiczego. W dniu 11 czerwca 2013 r. z inicjatywy Ministerstwa Zdrowia odbyło się spotkanie z przedstawicielami producenta leku Noxafil, którzy zadeklarowali, iż podmiot odpowiedzialny złoży wniosek o objęcie refundacją przedmiotowego leku. Również w trakcie kolejnych spotkań, które odbyły się w Ministerstwie Zdrowia, przedstawiciele producentów innych leków przeciwgrzybiczych zapewnili o woli złożenia wniosków o objęcie refundacją w trybie określonym ustawą z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. Nr 122, poz. 696, z późn. zm.).

   W tym miejscu należy podkreślić, iż zgodnie z zapisami ustawy o refundacji postępowanie administracyjne prowadzone w przedmiocie objęcia refundacją danego produktu leczniczego wymaga wieloetapowego procedowania (m.in. przygotowania przez wnioskodawców analiz i skompletowania wymaganej dokumentacji oraz dokonania oceny wnioskowanej technologii przez Agencję Oceny Technologii Medycznych, polegającej na przygotowaniu analizy weryfikacyjnej, stanowiska Rady Przejrzystości, rekomendacji prezesa). W związku z powyższym minister zdrowia ze względu na istotność sprawy zaprosił do współpracy ekspertów w celu przedyskutowania innych możliwych w ramach istniejących przepisów prawa rozwiązań.

   Uprzejmie informuję, że w dniu 6 czerwca 2013 r. odbyło się spotkanie, w którym wzięli udział: prof. dr hab. n. med. Ewa Bernatowska, konsultant wojewódzki w dziedzinie immunologii klinicznej, prof. dr hab. med. Jerzy R. Kowalczyk, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej, prof. zw. dr hab. n. med. Anna Dobrzańska, konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii oraz dr hab. Jolanta Goździk, ordynator Ośrodka Transplantacyjnego Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Dyskusja w trakcie spotkania dotyczyła propozycji rozszerzenia katalogu świadczeń do sumowania stosowanego w rozliczaniu świadczeń z zakresu leczenia szpitalnego (określonego w zarządzeniach prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia) o terapię lekami przeciwgrzybiczymi oraz wprowadzenia możliwości sprawozdawania i rozliczania przez świadczeniodawców leków przeciwgrzybiczych wydawanych pacjentom przez szpitale po zakończeniu hospitalizacji - w ramach kontynuacji terapii rozpoczętej w szpitalu.

   Aktualnie trwają prace mające na celu ewentualne wdrożenie powyższych rozwiązań.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Igor Radziewicz-Winnicki

   Warszawa, dnia 1 sierpnia 2013 r.