Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W odpowiedzi na interpelację pana posła Krzysztofa Borkowskiego (pismo nr SPS-023-19102/13 z dnia 28 czerwca br.) w sprawie problemów z uzyskaniem polskiej wizy Schengen przez obywateli Białorusi uprzejmie informuję.

   W celu uniknięcia zablokowania systemu e-Konsulat wprowadzono m.in. możliwość rejestracji wizowej dla obywateli Białorusi na oddzielnym serwerze. Pozwoliło to na wydzielenie grupy aplikujących i dokładne zapoznanie się z powodami występujących trudności w rejestracji wniosków. Z zebranych informacji wynika jednoznacznie, że winę za blokowanie możliwości rejestracji przez większość użytkowników Internetu ponosi firma Biełtelekom, jedyny dostawca łączy internetowych w tym państwie. Wszyscy dostawcy usług internetowych zmuszeni są korzystać z tej formy przekazu danych i zdarzają się przypadki blokowania łączy. Wpływa to negatywnie na możliwość rejestracji przez zwykłych użytkowników i daje niezrozumiałe preferencje wybranym adresom IP. Z uwagi na to, że Biełtelekom jest firmą państwową, wnioskować można, iż proceder ten jest stosowany za przyzwoleniem władz miejscowych. Niezależnie jednak od zaistniałej sytuacji Ministerstwo Spraw Zagranicznych prowadzi intensywne prace informatyczne nad usprawnieniem systemu i wyeliminowaniem możliwości dalszego blokowania połączeń z serwerem systemu e-Konsulat.

   Dla ułatwienia możliwości zapisów na wizytę w urzędach konsularnych MSZ prowadzi politykę otwartości wobec obywateli białoruskich i korzysta z szeregu udogodnień, które zgodnie z zapisami wspólnotowego kodeksu wizowego Schengen (WKW) oraz ustawą o cudzoziemcach dają konsulom RP prawo decydowania o możliwości przyjmowania osób pragnących złożyć wnioski wizowe poprzez:

   1. Akredytowane biura podróży, które posiadają prawo do przyjmowania i kompletowania wniosków wizowych na podstawie zapisów art. 45 WKW.

   2. Decyzję konsula o przyjęciu wniosków wizowych poza systemem rejestracji internetowej e-Konsulat wraz ze wskazaniem daty i godziny przyjęcia osoby zainteresowanej. Decyzja taka podejmowana jest w większości przypadków podczas indywidualnego rozpatrywania spraw wizowych. Pod uwagę brane m.in. są takie czynniki jak wiek wnioskującego, jego stan zdrowia, cel wyjazdu. WKW reguluje ogólne zasady umawiania spotkań.

   W chwili obecnej Ministerstwo Spraw Zagranicznych prowadzi dialog techniczny na temat rozwoju systemu e-Konsulat, jego dalszej modernizacji oraz dostosowania do nowych trudności technicznych wynikających z nieprzychylnego podejścia władz białoruskich do obecnie istniejących rozwiązań.

   Pragnę przypomnieć, iż wszystkie polskie urzędy konsularne na Białorusi pracują pod bardzo dużym obciążeniem politycznym wynikającym z nieprzychylności władz miejscowych do stosowanych ułatwień wizowych.

   Należy także mieć na uwadze, iż w 2011 r. polskie urzędy konsularne na Białorusi wydały prawie 300 tys. wiz, a w roku 2012 już ponad 350 tys., co stanowi prawie 50% ogółu wiz wydawanych przez wszystkie państwa UE.

   Z wyrazami szacunku

   Podsekretarz stanu

   Henryka Mościcka-Dendys

   Warszawa, dnia 26 lipca 2013 r.