Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Osoby uprawnione do świadczenia pielęgnacyjnego na podstawie przepisów obowiązujących do 31 grudnia 2012 r. ustawy o świadczeniach rodzinnych zachowują swoje prawo do 30 czerwca 2013 r. Po tym terminie wszystkie dotychczasowe decyzje wygasną, a osoby, które spełniają nowe warunki otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego lub nowego świadczenia, tzw. specjalnego zasiłku opiekuńczego, winny składać wnioski.

   Od lipca br. prawo do świadczeń pielęgnacyjnych mają matka lub ojciec, opiekun faktyczny, rodzina zastępcza spokrewniona z dzieckiem oraz inne osoby obciążone obowiązkiem alimentacyjnym, pod warunkiem że niepełnosprawność podopiecznego powstała przed ukończeniem 18. roku życia lub w trakcie nauki, ale nie później niż do 25. roku życia.

   Inni opiekunowie niepełnosprawnych, na których ciąży obowiązek alimentacyjny, którzy zrezygnują z pracy, mają prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego, jeżeli dochód na członka rodziny liczony łącznie dla rodziny osoby sprawującej opiekę i rodziny osoby wymagającej opieki nie przekracza progu dochodowego 623 zł netto.

   Interwencje opiekunów osób niepełnosprawnych u posłów świadczą, że półroczny okres od wejścia w życie przepisów do 30 czerwca 2013 r. okazał się zbyt krótkim okresem na przeorganizowanie opieki nad niepełnosprawnym podopiecznym i znalezienie zatrudnienia przy tak wysokim bezrobociu, a kryterium dochodowe jest zbyt niskie.

   Szanowny Panie Ministrze, biorąc pod uwagę, że opiekunowie niepełnosprawnych pobierający dotychczas świadczenie pielęgnacyjne rezygnowali wcześniej z pracy, aby móc opiekować się najbliższymi, tracą prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego, bo przekraczają kryterium dochodowe, zostali postawieni w bardzo trudnej sytuacji materialnej, bez szans na ponowne zatrudnienie.

   Zwracam się z następującymi pytaniami:

   1. Czy wcześniejsze decyzje dające prawo do świadczenia pielęgnacyjnego nie powinny być traktowane jako prawo zachowane, a nowe przepisy stosowane do decyzji wydanych po 1 stycznia 2013 r.?

   2. Czy przesunięty zostanie okres ważności decyzji przyznających prawo do świadczenia pielęgnacyjnego wydanych przed 1 stycznia 2013 r., co pozwoliłoby na nowo zorganizować życie podopiecznego i opiekuna?

   3. Czy zostanie podwyższone kryterium dochodowe dające prawo do specjalnego świadczenia opiekuńczego?

   4. Czy opiekunowie, którzy utracą prawo do świadczenia pielęgnacyjnego i nie znajdą nowej pracy, będą mogli uzyskać prawo do zasiłku dla bezrobotnych?

   5. Czy nie należy zmienić zasady, że osoby, które były na świadczeniu pielęgnacyjnym, muszą się zatrudnić i ponownie zwolnić, aby nabyć prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego, bo spełniają warunki kryterium dochodowego?

   Z poważaniem

   Poseł Stanisław Szwed

   Bielsko-Biała, dnia 19 czerwca 2013 r.