Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W odpowiedzi na pismo z dnia 25 czerwca 2013 r., znak: SPS-023-18986/13, dotyczące interpelacji posła pana Tomasza Piotra Nowaka z dnia 12 czerwca 2013 r. w sprawie perspektyw wydobycia węgla brunatnego w Polsce wyjaśniam, co następuje.

   W przyjętej przez Radę Ministrów w grudniu 2011 r. ˝Koncepcji przestrzennego zagospodarowania kraju 2030˝ zawarte zostały postanowienia dotyczące ujęcia w planach zagospodarowania przestrzennego ochrony strategicznych złóż kopalin. Wskazano na konieczność opracowania wykazu złóż strategicznych węgla oraz ustalenia zakresu ich ochrony przed zabudową. Zobowiązano wojewodów do ujęcia tych złóż w planach wojewódzkich, co - zgodnie z przyjętą zasadą hierarchiczności planowania - oznacza obowiązek uwzględnienia ich występowania w planach zagospodarowania przestrzennego gmin. O rodzaju działalności dopuszczalnej na obszarze chronionego złoża decydował będzie wojewoda wspólnie z samorządem, na którego terenie znajduje się złoże.

   ˝Koncepcja przestrzennego zagospodarowania kraju˝ jest dokumentem szczególnego rodzaju. Określa ona uwarunkowania, cele i kierunki zrównoważonego rozwoju kraju oraz działania niezbędne do jego osiągnięcia, ale nie jest aktem, który zawiera normy prawne. Nadanie wykazowi mocy przepisu prawa wymaga upoważnienia ustawowego dla ministra właściwego do spraw gospodarki do wydania we współpracy z ministrem właściwym do spraw środowiska rozporządzenia w sprawie wykazu złóż strategicznych węgla podlegających ochronie.

   W opracowanym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego projekcie ˝Planu działań służących realizacji KPZK 2030 wraz z harmonogramem jego realizacji˝ przyjęto, że sporządzenie wykazu złóż o znaczeniu strategicznym dla państwa z określeniem przestrzennego zasięgu ich zalegania nastąpi w II etapie realizacji planu, po wprowadzeniu zmian ustawowych gwarantujących ujednolicenie pojęć i definicji z zakresu planowania przestrzennego, budownictwa i urbanistyki występujących w różnych aktach prawnych. Rozwiązania dotyczyć będą zakresu obligatoryjności planowania, zależności pomiędzy różnymi poziomami planowania, podziału kompetencji w polityce przestrzennej, roli dokumentów planistycznych oraz zakresu i trybu realizacji decyzji planistycznych.

   Aktualny zapis art. 95 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2011 r. Nr 163, poz. 981) mówi, że w celu ochrony udokumentowane złoża kopalin ujawnia się w studiach uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin, miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego oraz planach zagospodarowania przestrzennego województwa.

   Ministerstwo Gospodarki przygotowuje projekt odpowiednich zmian ustawowych wprowadzających definicję złoża strategicznego i jego ochrony oraz delegację dla ministra gospodarki do ustalenia w uzgodnieniu z ministrem środowiska wykazu złóż węgla kamiennego i brunatnego podlegających ochronie.

   Wydaje się, że do czasu wprowadzenia wykazu złóż strategicznych podlegających ochronie partnerem dla inwestorów powinien być wojewoda, który na mocy art. 96 ww. ustawy - w przypadku gdy w terminie 2 lat od dnia zatwierdzenia dokumentacji geologicznej przez właściwy organ administracji geologicznej obszar udokumentowanego złoża kopalin nie zostanie wprowadzony do studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy - wprowadza ten obszar do studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy i wydaje w tej sprawie zarządzenie zastępcze. Sporządzone w tym trybie studium wywołuje skutki prawne takie jak studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Ujęcie złoża w planie zagospodarowania gminy może stanowić czynnik racjonalizujący podejmowanie działań inwestycyjnych na terenie jego występowania.

   Z poważaniem

   Sekretarz stanu

   Tomasz Tomczykiewicz

   Warszawa, dnia 16 lipca 2013 r.