Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W odpowiedzi na interpelację posła na Sejm RP pana Łukasza Krupy, przekazaną pismem z dnia 26 czerwca 2013 r., o sygn. SPS-023-18898/13, w sprawie Polskiego Związku Wędkarskiego, uprzejmie informuję.

   Ad 1. Jaki stosunek ma ministerstwo odnośnie do przedstawionego problemu?

   Mając na uwadze przedstawiony przez pana posła problem opłat, należy wyjaśnić, że jeżeli Polski Związek Wędkarski (dalej: PZW lub związek) lub jedna z jego jednostek statutowych (np. okręg) działa jako podmiot uprawniony do rybactwa w rozumieniu art. 4 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 189, poz. 1471, ze zm., dalej: ustawa o rybactwie) i włada obwodem rybackim, podmiot ten wydaje zezwolenie na prowadzenie amatorskiego połowu ryb. Zezwolenie jest innym niezbędnym dokumentem, poza kartą wędkarską wydawaną przez starostę, wymaganym do uzyskania dostępu do łowiska (art. 7 ust. 2 ustawy o rybactwie). Stosownie do art. 7 ust. 8 ustawy o rybactwie uprawniony do rybactwa za wydane zezwolenie na uprawianie amatorskiego połowu ryb może pobierać opłatę w wysokości przez siebie ustalonej. W przypadku gdy PZW jest takim podmiotem, jest także uprawniony do ustalenia wysokości przedmiotowej opłaty. Należy podkreślić, że przepisy obowiązujące w tym zakresie nie określają wysokości opłat pobieranych w związku z wydaniem zezwolenia. W odróżnieniu od opłaty pobieranej za wydanie karty wędkarskiej, która wynosi 10 zł, w myśl § 5 rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi z dnia 12 listopada 2001 r. w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie (Dz. U. Nr 138, poz. 1559, z późn. zm.).

   Ad 2. Czy ministerstwo podejmie kroki mające na celu zrównanie opłat oraz wyeliminowanie obecnych niezgodności z prawem?

   Informuję, że zgodnie z art. 82 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. Nr 127, poz. 857, z późn. zm.) podmioty o statusie polskiego związku sportowego stały się polskimi związkami sportowymi w rozumieniu tej ustawy. Zgodnie natomiast z art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. (Dz. U. Nr 155, poz. 1298, z późn. zm.) status polskiego związku sportowego posiadało ogólnokrajowe stowarzyszenie działające w zakresie wędkarstwa sportowego, czyli Polski Związek Wędkarski. Jednocześnie na podstawie art. 82 ust. 2 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie polskie związki sportowe zostały zobowiązane do dostosowania swojej działalności, w szczególności obowiązujących w nich statutów oraz regulaminów, do wymagań ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie w terminie 2 lat od dnia wejścia w życie tej ustawy. Zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie nadzór nad działalnością polskich związków sportowych sprawuje minister właściwy do spraw kultury fizycznej. W ramach sprawowanego nadzoru minister sportu i turystyki decyzją z dnia 22 marca 2013 r. udzielił upomnienia władzom Polskiego Związku Wędkarskiego w związku z niedostosowaniem statutu do wymogów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie oraz wezwał do niezwłocznego zwołania nadzwyczajnego krajowego zjazdu delegatów w celu przyjęcia stosownych zmian w statucie związku. Powyższa decyzja została następnie, decyzją z dnia 24 czerwca 2013 r., utrzymana w mocy po rozpatrzeniu wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy, który złożył Polski Związek Wędkarski.

   Dodatkowo zastrzegam, że zgodnie z art. 6 ust. 2a ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 189, poz. 1471, z późn. zm.) oceny wypełniania przez uprawnionego do rybactwa obowiązku prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej w obwodzie rybackim dokonuje marszałek województwa.

   Odnosząc się do kwestii pobierania od osób będących członkami PZW niższych opłat z tytułu wydawanych zezwoleń, wyjaśnić należy, że problem w obecnym stanie prawnym traci na aktualności, gdyż osoby fizyczne nie mogą być jego członkami. PZW stał się polskim związkiem sportowym, a tym samym zapisy statutu PZW pozwalające na członkostwo osobom fizycznym pozostają w sprzeczności z wymogami określonymi w ustawie o sporcie, pozwalającymi na członkostwo wyłącznie osobom prawnym (art. 8 ust. 1 ustawy o sporcie). Powyższy problem dotyczy także składek członkowskich, które w przypadku PZW pobierane są od osób fizycznych.

   Ad 3. Jakie kroki planuje pan podjąć w celu zapobiegania opisanym stanom faktycznym w przyszłości?

   Minister sportu i turystyki może korzystać z wszystkich środków prawnych przewidzianych w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie. Zgodnie z tym przepisem jeżeli działalność władz polskiego związku sportowego narusza prawo lub postanowienia statutu, minister właściwy do spraw kultury fizycznej, w zależności od stopnia stwierdzonych nieprawidłowości, jest uprawniony do:

   1) udzielenia władzom polskiego związku sportowego upomnienia i zażądania od nich podjęcia działań mających na celu zapewnienie stanu zgodnego z prawem;

   2) wstrzymania wykonania decyzji władz polskiego związku sportowego i wezwania ich do jej zmiany lub uchylenia w określonym terminie;

   3) uchylenia decyzji władz polskiego związku sportowego w przypadku niespełnienia przez związek żądania jej zmiany lub uchylenia;

   4) wystąpienia do sądu rejestrowego z wnioskiem o zawieszenie w czynnościach władz polskiego związku sportowego;

   5) wystąpienia do sądu rejestrowego z wnioskiem o rozwiązanie polskiego związku sportowego, jeżeli jego działalność wykazuje rażące lub uporczywe naruszanie prawa albo postanowień statutu i nie ma warunków do przywrócenia działalności zgodnej z prawem lub statutem.

   W przypadku działań podejmowanych przez ministra w omawianej sprawie w przyszłości należy zaznaczyć, że o ile przedmiotowa decyzja ministra zostanie przez władze PZW zgodnie z jej treścią zrealizowana w ciągu najbliższych trzech miesięcy, problem zróżnicowania wysokości pobieranej opłaty od osób prowadzących amatorski połów ryb, w zależności od faktu ich przynależności do związku, ze wskazanych wyżej względów stanie się bezprzedmiotowy. Jeśli związek nie wykona zobowiązań nałożonych na jego władze ww. decyzją, minister podejmie w tej sprawie dalsze działania w ramach przysługujących mu uprawnień nadzorczych. Jeżeli minister wyczerpie przysługujące mu środki nadzoru, zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy o sporcie może złożyć wniosek do sądu o zawieszenie w czynnościach władz polskiego związku sportowego lub złożyć wniosek o jego rozwiązanie, jeżeli działalność polskiego związku sportowego wykazuje rażące lub uporczywe naruszenia prawa lub postanowień statutu i nie ma warunków do przywrócenia działalności zgodnej z prawem lub statutem.

   Ad 4. Jakie kroki, w tym także legislacyjne, zamierza podjąć Ministerstwo Sportu i Turystyki w celu eliminacji opisanych stanów faktycznych?

   Minister sportu i turystyki wystąpił pismem z dnia 11 kwietnia 2013 r. do zespołu programowania prac rządu o wpisanie do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów projektu ustawy o zmianie ustawy o sporcie. Projektowana ustawa ma na celu m.in. wprowadzenie możliwości wydania przez organ sprawujący nadzór decyzji o utracie statusu polskiego związku sportowego w przypadku utraty przez polski związek sportowy przynależności do międzynarodowej organizacji sportowej właściwej dla danej dyscypliny sportu oraz rozwiązanie kwestii niedostosowania do ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie przez polskie związki sportowe, które na gruncie ustawy o sporcie kwalifikowanym były stowarzyszeniami, które posiadały status PZS (Aeroklub Polski, LOK, Polski Związek Wędkarski).

   Wskazany przez pana posła problem dotyczy przede wszystkim zasadności pobierania opłat ustalanych przez podmioty uprawnione do rybactwa, co stanowi, jak już podkreślono, przedmiot regulacji zawartej w ustawie o rybactwie śródlądowym. Inicjowanie i prowadzenie prac legislacyjnych w zakresie tej ustawy, jak i innych regulacji obowiązujących w tym zakresie nie należy do właściwości ministra sportu i turystyki. Dodać jednak należy, że minister wyraża gotowość udziału we wszelkich konsultacjach dotyczących zmiany jej zapisów, gdy stosowne prace w tym zakresie będą prowadzone.

   Jednocześnie informuję, że za treść ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym, której dotyczy znaczna część interpelacji, jest odpowiedzialny minister właściwy do spraw rybołówstwa, którym jest obecnie minister rolnictwa i rozwoju wsi.

   Z wyrazami szacunku

   Minister

   Joanna Mucha

   Warszawa, dnia 26 lipca 2013 r.