Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W nawiązaniu do interpelacji poseł Urszuli Augustyn przekazanej przy piśmie, znak: SPS-023-18359/13, z dnia 6 czerwca 2013 r. w sprawie przekształceń w małopolskim oddziale GDDKiA przedstawiam następujące wyjaśnienia.

   Zakres zadań realizowanych przez generalnego dyrektora dróg krajowych i autostrad przy pomocy oddziałów wynika w szczególności z regulacji zawartych w ustawie z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 260). Do zadań generalnego dyrektora dróg krajowych i autostrad należy w szczególności realizacja zadań polegających na planowaniu, przygotowywaniu i realizowaniu przedsięwzięć drogowych wpływających na rozwój sieci drogowej. Zakres ww. zadań nie zmienił się i żaden akt, a w szczególności niższego rzędu, nie może kształtować praw i obowiązków nałożonych na GDDKiA przedmiotową ustawą.

   Na podstawie art. 18 ust. 6 ww. ustawy wydane zostało zarządzenie ministra infrastruktury nr 5 z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie nadania statutu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (Dz. Urz. Min. Inf. Nr 3, poz. 8, z późn. zm.), które w § 3 reguluje w sposób szczególny strukturę organizacyjną GDDKiA. Natomiast przepis § 5 ww. zarządzenia określa, iż organizację wewnętrzną i szczegółowy zakres zadań komórek organizacyjnych GDDKiA, o których mowa w § 3 ust. 1, organizację oddziałów w województwach, o których mowa w § 3 ust. 2, oraz zakres zadań komórek wchodzących w skład tych oddziałów określa regulamin nadany przez GDDKiA na wniosek dyrektora generalnego urzędu.

   Zagadnienia poruszone przez panią poseł dotyczą kwestii odnoszącej się do wewnętrznego regulaminu organizacyjnego oddziału GDDKiA, a nie do zakresu ustawowej działalności powierzonej do realizacji generalnemu dyrektorowi dróg krajowych i autostrad. W związku z powyższym MTBiGM wystąpiło o wyjaśnienia do GDDKiA. Z przekazanych informacji wynika, iż zgodnie z zarządzeniem nr 19 generalnego dyrektora dróg krajowych i autostrad z dnia 8 kwietnia 2013 r. w sprawie nadania ramowego regulaminu organizacyjnego oddziałowi Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wprowadzono zmiany w dotychczas obowiązującym regulaminie ramowym oddziału. Nie dotyczą one jednak zakresu zadań realizowanych przez oddziały GDDKiA, a jedynie wpływają na ich strukturę organizacyjną i sposób organizacji pracy.

   Zmiany obejmują między innymi połączenie w jeden pion nazwany pionem inwestycji dotychczas funkcjonujących odrębnie dwóch pionów do spraw przygotowania inwestycji i do spraw realizacji inwestycji. Nie spowodowało to likwidacji dotychczas realizowanych zadań, a jedynie ich przeniesienie w obrębie organizacji w inne miejsce w strukturze. Podjęte działanie odzwierciedla zakres zadań sformułowanych dla pionu do spraw inwestycji, który łączy w sobie zadania merytorycznie przypisane dotychczas do dwóch odrębnych pionów. Wprowadzenie ww. zmiany organizacyjnej było poprzedzone analizami dotychczas funkcjonującego systemu pracy oddziałów GDDKiA, a wnioski z przeprowadzonych analiz pozwoliły na podjęcie ww. działań mających na celu usprawnienie prac oddziałów GDDKiA. Działania te są zgodne z obowiązującymi przepisami prawa i gwarantują prawidłową realizację zadań przez GDDKiA.

   Ponadto należy zauważyć, iż GDDKiA realizuje działania w zakresie budowy i utrzymania sieci dróg krajowych w oparciu o posiadane środki finansowe. Wydatkowanie środków na budowę sieci dróg krajowych następuje jedynie dla zadań ujętych w ˝Programie budowy dróg krajowych na lata 2011-2015˝ przyjętym uchwałą Rady Ministrów z dnia 25 stycznia 2011 r. Głównym celem programu jest stworzenie sieci drogowej o dużej przepustowości pomiędzy największymi ośrodkami gospodarczymi kraju poprzez budowę połączeń autostradowych, dróg ekspresowych i dróg krajowych.

   Poza zadaniami ww. programu do realizacji planowane są też inne przedsięwzięcia mające na celu poprawę bezpieczeństwa i płynności ruchu drogowego. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w oparciu o wyniki z corocznych badań stanu nawierzchni sieci drogowej oraz przeprowadzone zabiegi remontowe i zdarzenia drogowe ustala odcinki dróg, które wymagają w tym zakresie pilnej interwencji. Ujmowane są one w planie działań na sieci drogowej, programie redukcji liczby ofiar śmiertelnych oraz programie budowy chodników. Zadania w planach zostały uporządkowane w ściśle określonej kolejności według matematycznego algorytmu, który poprzez nadanie zadaniom wartości punktowej wskazuje pilność ich wykonania.

   Przyjęte kryteria pozwalają na efektywne wykorzystanie ograniczonych środków finansowych i umożliwiają podejmowanie działań w pierwszej kolejności na odcinkach dróg stwarzających największe zagrożenie bezpieczeństwa dla użytkowników. Przy tym należy podkreślić, iż ze względu na ograniczone środki finansowe, jakimi dysponuje GDDKiA, na początkowych pozycjach tych dokumentów znajdują się zadania stwarzające najwyższy stopień zagrożenia i one są realizowane w pierwszej kolejności.

   Reasumując, generalny dyrektor dróg krajowych i autostrad nie byłby w stanie zrealizować nałożonych zadań bez wsparcia profesjonalnych i doświadczonych zespołów ludzkich. Natomiast wprowadzenie zmian w strukturach organizacyjnych oddziałów GDDKiA w celu usprawnienia realizowanych procesów nie może być postrzegane jako działanie nieuprawnione i niezasadne.

   Z poważaniem

   Sekretarz stanu

   Zbigniew Rynasiewicz

   Warszawa, dnia 2 lipca 2013 r.