Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W odpowiedzi na interpelację pana posła Łukasza Krupy z dnia 7 maja 2013 r., znak: SPS-23-18238/12, w sprawie przepisów dotyczących łódek wędkarskich z ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej (Dz. U z 2006 r. Nr 123, poz. 857, z późn. zm.) oraz rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 5 listopada 2010 r. w sprawie wymagań technicznych i wyposażenia statków żeglugi śródlądowej oraz upoważnienia podmiotów do wykonywania przeglądów technicznych statków uprzejmie informuję, co następuje.

   Zgodnie z art. 18 ust. 3 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej (Dz. U. z 2006 r. Nr 123, poz. 857, ze zm.) przepisów ustawy dotyczących rejestracji statków nie stosuje się do statków używanych do połowu ryb bez napędu mechanicznego o iloczynie długości i szerokości nieprzekraczającym 20 m2 lub o napędzie mechanicznym o mocy do 20 kW. Kwestię rejestracji tych statków regulują przepisy art. 20 ust. 1 pkt 4 ppkt 2 i 3 ustawy z dnia 18 kwietnia 1986 r. o rybactwie śródlądowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 189, poz. 1471, z późn. zm.). Zgodnie z ustawą o rybactwie śródlądowym łódki służące do połowu ryb podlegają wpisowi do rejestru prowadzonego przez starostę. Statki te nie wymagają także posiadania dokumentu bezpieczeństwa - nie podlegają przeglądom technicznym. Takie wyłączenie ma na celu ułatwienie korzystania ze sprzętu pływającego służącego do połowu ryb bez konieczności posiadania dodatkowych dokumentów.

   Obowiązkowi wpisu do rejestru podlega statek używany wyłącznie do uprawiania sportu lub rekreacji, z wyjątkiem jednostek napędzanych wyłącznie siłą ludzkich mięśni, o długości kadłuba powyżej 12 m lub o napędzie mechanicznym o mocy silników większej niż 15 kW. Statki zwolnione z obowiązku wpisu do rejestru mogą być do niego wpisane na wniosek właściciela. Rejestr statków używanych wyłącznie do uprawiania sportu lub rekreacji prowadzi właściwy polski związek sportowy, o którym mowa w ustawie z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. Nr 127, poz. 857).

   Zgodnie z art. 34i ustawy o żegludze śródlądowej świadectwo zdolności żeglugowej lub uproszczone świadectwo zdolności żeglugowej wydaje się dla statku używanego do uprawiania sportu lub rekreacji o napędzie mechanicznym o mocy silników większej niż 75 kW. Dla statków posiadających napęd mechaniczny o mocy silników mniejszej niż 75 kW nie jest wymagany dokument bezpieczeństwa oraz dokument z przeglądu technicznego. Taki stan prawny nie stanowi problemu dla osób posiadających łódki wędkarskie. Przepisy te nie uległy zmianie i są stosowane od wielu lat.

   Biorąc pod uwagę powyższe, nie jest planowane podjęcie działań zmierzających do zmiany dotychczasowej sytuacji prawnej i nie ma konieczności inicjowania zmian legislacyjnych w tym zakresie.

   Z wyrazami szacunku

   Podsekretarz stanu

   Anna Wypych-Namiotko

   Warszawa, dnia 2 lipca 2013 r.