Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Premierze! Stosownie do pkt 1 komunikatu prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczącej standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS z 2005 r. Nr 1, poz. 11) zgodnie z zasadami metodycznymi klasyfikacji zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby, usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej.

   W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania, do którego należy zaliczyć produkt, producent lub usługodawca może zwrócić się o pomoc do właściwej jednostki określonej w komunikacje prezesa GUS w sprawie udzielenia informacji dotyczącej standardów klasyfikacyjnych, tj. Ośrodka Interpretacji i Standardów Klasyfikacyjnych przy Urzędzie Statystycznym w Łodzi.

   W odpowiedzi na złożone zapytanie ww. ośrodek wydaje opinię klasyfikacyjną. Nie jest ona jednak decyzją administracyjną, wobec czego nie można się od niej odwołać w trybie przewidzianym przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego.

   W przypadku kontroli podmiotu gospodarczego przez urząd skarbowy opinia klasyfikacyjna ma istotne znaczenie dla określenia prawidłowości stosowanej stawki podatku VAT i w wydawanych decyzjach organy skarbowe powołują się na opinie klasyfikacyjne ośrodka GUS w Łodzi. W obecnie obowiązującym prawodawstwie nie ma możliwości prawnych odwołania się od opinii klasyfikacyjnego ośrodka GUS w Łodzi.

   Na uwagę w tym miejscu zasługuje fakt, iż w ostatnim czasie coraz więcej firm i przedsiębiorców, a także członków Polskiej Izby Gospodarczej, w tym członków Krajowej Izby Gospodarczej ˝Przemysł Spożywczy˝, spotyka się z problemem dotyczącym opinii klasyfikacyjnych w powiązaniu ze stawkami podatku VAT. Brak możliwości administracyjno-formalnego odwołania się od przedmiotowej decyzji oraz brak umocowania tej opinii w aktualnym porządku prawnym budzi wiele niejasności.

   Wobec powyższego zwracam się do Pana Premiera z następującym zapytaniem: Czy Pańska kancelaria może rozważyć zmiany zapisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług poprzez nowelizację tego rozporządzenia i nadanie wydawanym opiniom klasyfikacyjnym walorów decyzji administracyjnej?

   Z poważaniem

   Poseł Roman Kaczor oraz grupa posłów

   Oława, dnia 9 maja 2013 r.