Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! Odpowiadając na interpelację poselską pani poseł Jagny Marczułajtis-Walczak z dnia 17 kwietnia 2013 r. w sprawie ewentualnych zmian w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie

   Projekt ustawy o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz niektórych innych ustaw, będący obecnie przedmiotem prac komitetu stałego Rady Ministrów, przewiduje zmianę art. 27a ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2010 r. Nr 234, poz. 1536, z późn. zm.). Przedmiotowa zmiana polega na przekształceniu i usprawnieniu procedury tworzenia i prowadzenia przez ministra pracy i polityki społecznej wykazu organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania środków z 1% podatku dochodowego od osób fizycznych. Założeniem jest, aby wykaz był prowadzony i aktualizowany na bieżąco. Istotna dla organizacji pożytku publicznego jest zmiana polegająca na wydłużeniu ostatecznego terminu na złożenie numeru rachunku bankowego właściwego do przekazania środków z 1% podatku właściwym naczelnikom urzędów skarbowych (z 31 stycznia do 30 czerwca roku następującego po roku podatkowym). Pozostałe zmiany zawarte w projekcie są konsekwencją nowego brzmienia ww. artykułu (art. 27a ustawy).

   W trakcie prowadzonych uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych projekt ww. ustawy nie budził większych wątpliwości. Uzgodnienia wymagała jedynie kwestia finansowania wydatków związanych ze zmianą oprogramowania w poszczególnych resortach wynikających ze zmiany zakresu przesyłanych danych niezbędnych do sporządzenia przez ministra pracy i polityki społecznej ww. wykazu.

   W związku z powyższym uprzejmie informuję, że Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie przewiduje zmian w zakresie przekazywania środków pochodzących z 1% podatku na rzecz osób fizycznych będących beneficjentami (członkami) organizacji pożytku publicznego.

   Przeciwnie proponowane zmiany w zakresie prowadzonego przez ministra pracy i polityki społecznej wykazu organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1% podatku wprowadzają bardziej przyjazne dla organizacji zasady przekazywania tych środków przez właściwe urzędy skarbowe.

   Odnosząc się do pytania drugiego, informuję, że każdy przygotowywany przez Ministerstwo Pracy Polityki Społecznej projekt aktu prawnego (np. ustawy) jest poddawany szerokim konsultacjom społecznym. Projekt przekazywany jest m.in. Radzie Działalności Pożytku Publicznego będącej organem reprezentującym interesy organizacji pozarządowych. Ponadto projekt zostaje również upubliczniony na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Rządowego Centrum Legislacji, a także niekiedy dodatkowo na innych portalach przeznaczonych dla organizacji pozarządowych (np. ngo.pl, mamzdanie.org.pl).

   Odnosząc się do pytania trzeciego, informuję, że do ministerstwa docierają sygnały o problemach związanych z mechanizmem przekazywania l% podatku. Wiążą się one przede wszystkim z kwestią ˝zbierania˝ tych środków przez organizacje nieuprawnione za pośrednictwem organizacji pożytku publicznego uwzględnionych w wykazie MPiPS, kwestią dysponowania tymi środkami przez beneficjentów, a także z kwestią sposobu ich wydatkowania. Przyczyną tych problemów jest moim zdaniem brak szczegółowych regulacji ustawowych, które w sposób jasny i pełny określiłyby ramy funkcjonowania przedmiotowego mechanizmu. Jednakże jakiekolwiek zmiany w powyższym zakresie wymagają przeprowadzenia głębokiej analizy i szerokich konsultacji społecznych.

   Z szacunkiem

   Sekretarz stanu

   Jarosław Duda

   Warszawa, dnia 7 czerwca 2013 r.