Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W nawiązaniu do pisma z dnia 7 kwietnia 2013 r. dotyczącego interpelacji posła na Sejm RP pana Roberta Kropiwnickiego w sprawie działań promocyjnych młodzieżowych rad miejskich jako organów konsultacyjnych samorządów (SPS-023-17236/13), uprzejmie informuję, iż zgodnie z art. 5b ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, z późn. zm.) na gminie ciąży obowiązek podejmowania działań na rzecz wspierania i upowszechniania idei samorządowej wśród mieszkańców gminy, w tym zwłaszcza wśród młodzieży (przepis ten stanowi rozwinięcie zadania gminy wskazanego w art. 7 ust. 1 pkt 17 ww. ustawy).

   Rada gminy na wniosek zainteresowanych środowisk może wyrazić zgodę na utworzenie młodzieżowej rady gminy mającej charakter konsultacyjny (vide art. 5b ust. 2 ww. ustawy). Podstawowym celem utworzenia młodzieżowej rady gminy jest wspieranie i upowszechnianie idei samorządowej wśród mieszkańców gminy, w tym zwłaszcza wśród młodzieży. Przez wspieranie i upowszechnienie idei samorządowej należy rozumieć np. prowadzenie szkoleń, kursów, spotkań informacyjnych mających na celu zwiększenie zaangażowania mieszkańców (w tym młodzieży) w działalność samorządową. Młodzieżowa rada gminy ma charakter konsultacyjny. Zakres spraw będących przedmiotem konsultacji nie może wykraczać poza katalog zadań gminy. Należy podkreślić, że właściwym rozwiązaniem wydaje się zasięganie konsultacji młodzieżowej rady gminy w sprawach dotyczących bezpośrednio młodzieży (np. edukacji publicznej, kultury, kultury fizycznej, organizowania imprez sportowych czy koncertów).

   Działalność młodzieżowych rad miast, gmin lub powiatów oraz parlamentów dzieci i młodzieży jest bardzo ważna z edukacyjnego punktu widzenia. Przygotowuje młodych ludzi do funkcjonowania w demokratycznym społeczeństwie, pozwala współuczestniczyć w podejmowaniu decyzji ich dotyczących. Dzięki tej działalności rozwija się edukacja obywatelska przy jednoczesnym przekazywaniu wiedzy służącej kształtowaniu systemu wartości i stanowiącej racjonalną podstawę przyjmowanych postaw obywatelskich. Celem edukacji obywatelskiej jest m.in. przygotowanie uczniów do aktywności w środowisku szkolnym, lokalnym oraz w życiu publicznym kraju. Zgodę na utworzenie młodzieżowych samorządów lokalnych wydają władze samorządowe i tym samym są w posiadaniu stosownych informacji. Minister edukacji nie dysponuje wykazem wszystkich dotychczas powołanych przez rady miejskie MRM. Jednocześnie mając na uwadze znaczenie zaangażowania młodych ludzi w działalność na rzecz lokalnych społeczeństw, która to działalność przyczynia się do kształtowania obywatelskiej postawy młodzieży, wyrażam nadzieję, że Polska Rada Organizacji Młodzieżowych, działając we współpracy z MEN, będzie podejmować działania w kooperacji z młodzieżowymi samorządami lokalnymi. W tym celu w kwietniu 2013 r. przy Zarządzie PROM powstał Zespół Stały ds. Młodzieżowych Rad Miast i Gmin, który ma stanowić platformę dyskusji i wymiany doświadczeń.

   W świetle powyższego warto wskazać na działalność Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, która jest fundacją Skarbu Państwa - a nadzór, zgodnie z ustawą z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (t.j. Dz. U. z 1991 r. Nr 46, poz. 203, z późn. zm.), ze względu na cele realizowane przez fundację sprawuje minister edukacji narodowej. Podkreślenia wymaga, że głównym celem fundacji jest szeroko pojmowane wspieranie działań na rzecz rozwoju edukacji w Polsce. FRSE realizuje swój cel głównie poprzez koordynację programów edukacyjnych Unii Europejskiej.

   Ww. fundacja realizuje szereg programów edukacyjnych przeznaczonych dla młodzieży, finansowanych głównie ze środków Unii Europejskiej (m.in. prowadziła projekt ˝Pozycja młodzieżowych rad w Polsce˝).

   Ministerstwo Edukacji Narodowej, na swojej stronie internetowej, zachęca zainteresowanych problematyką młodzieżowych rad do odwiedzenia portalu młodzieżowych rad gmin (www.mlodziezowarada.org.pl), prowadzonego przez Fundację Civis Polonus. Na ww. stronie internetowej omówiono w szczegółowy sposób zasady wyboru, powoływania, funkcjonowania młodzieżowych rad, przedstawiono informacje dotyczące sposobu przygotowania się młodych osób do roli młodzieżowego radnego i podano przykłady projektów zrealizowanych przez już funkcjonujące młodzieżowe rady. Fundacja Civis Polonus prowadzi także szkolenia dla młodzieży w ww. zakresie.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Magdalena Młochowska

   Warszawa, dnia 4 czerwca 2013 r.