Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Młodzieżową radę miejską jako fakultatywny organ samorządu terytorialnego o charakterze konsultacyjnym powołuje rada miejska, nadając jej statut, który określa szczegółowe kompetencje i zasady działania oraz tryb wyboru radnych.

   Młodzieżowe rady miejskie tworzone są przez grupy młodych ludzi ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, których wybierają ich rówieśnicy w demokratycznych wyborach organizowanych najczęściej w szkołach. Pełnią one zazwyczaj rolę reprezentacji młodzieży na danym terenie i mają na celu uwrażliwianie władz samorządowych na potrzeby młodych mieszkańców oraz wyrażania opinii o działaniach organów samorządu terytorialnego w zakresie dotyczącym młodzieży.

   Pracując w młodzieżowych radach miejskich, młodzi ludzie, niepełnoletni jeszcze, biorą pełną odpowiedzialność za swoje środowisko lokalne, uczą się samodzielności i zasad funkcjonowania samorządu. Mają także możliwość wpływania na swoją gminę, miasto czy powiat, podejmując działania w odpowiedzi na konkretne potrzeby. Dzięki demokratycznym wyborom są to osoby, które mogą reprezentować swoich rówieśników przed władzami miasta.

   Bardzo ważnym zatem aspektem jest wspieranie młodzieżowych rad miejskich w codziennej działalności, tak aby miały możliwość i mogły ingerować w rzeczywistość społeczną.

   W związku z powyższym uprzejmie proszę Pana Ministra o odpowiedź na następujące pytania:

   1. Ile zostało dotychczas powołanych MRM przez rady miejskie?

   2. Czy planowane są działania promocyjne MRM jako organów konsultacyjnych samorządów?

   Z wyrazami szacunku

   Poseł Robert Kropiwnicki

   Legnica, dnia 15 kwietnia 2013 r.