Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W związku z interpelacją pana Romualda Ajchlera, posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekazaną przy piśmie z dnia 7 kwietnia 2013 r., znak: SPS-023-17227/13, w sprawie zakazu palenia w budynkach należących do spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, korzystając z upoważnienia prezesa Rady Ministrów, uprzejmie proszę o przyjęcie poniższych informacji.

   W art. 5 ust. 1 pkt 1-10 ustawy z 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. z 1996 r. Nr 10, poz. 55, z późn. zm.) nazwane są miejsca (pomieszczenia, obszary), gdzie zabronione jest palenie tytoniu, pkt 11 art. 5 ust. 1 ww. ustawy zalicza do nich także ˝inne pomieszczenia dostępne do użytku publicznego˝.

   Domy mieszkalne (w tym wielorodzinne) nie należą do żadnej z kategorii wymienionych w pkt 1-10 ani do kategorii, o której mowa w pkt 11. Przesądza o tym rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690, z późn. zm.), które w § 3 pkt 6, określając budynek użyteczności publicznej, wymienia obiekty przeznaczone na potrzeby administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, oświaty, szkolnictwa wyższego, opieki zdrowotnej, handlu, gastronomii, usług oraz inne budynki przeznaczone do wykonywania podobnych funkcji. Wprawdzie lista obiektów wymienionych w rozporządzeniu nie jest zamknięta, ale nie można jej rozszerzać dowolnie, a jedynie ewentualnie o takie budynki, które ˝przeznaczone są do wykonywania podobnych funkcji˝. Wspólną cechą tych obiektów jest obsługa interesantów, klientów, widzów itp. dostępna powszechnie (każdemu), co odpowiada słownikowemu objaśnieniu pojęcia ˝publiczny˝. Mieszkania, domu mieszkalnego (również wielorodzinnego) nie można zatem zaliczyć do przestrzeni publicznej ze względu na funkcję, do której należy m.in. ochrona prywatności. Dotyczy to zwłaszcza mieszkań, w których ingerencja z zewnątrz w tryb życia mieszkańców dopuszczalna jest w szczególnych przypadkach (np. bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia). Przestrzeń wspólna domów wielorodzinnych podlega regulacjom na podstawie przepisów porządkowych samorządów mieszkańców, władz spółdzielni itp. Regulacje te obejmują również przestrzeganie warunków ciszy nocnej, których naruszenie jest możliwe do obiektywnego zweryfikowania. Wprowadzenie zakazu palenia tytoniu w mieszkaniu, np. w oknie lub na balkonie (balkon jest integralną częścią mieszkania), mogłoby być uznane za nadmierną ingerencję w prywatne życie mieszkańców.

   Stosowanie kar (np. grzywny w trybie mandatu karnego) możliwe jest tylko w przypadkach prawem przewidzianych. Uciążliwość dla otoczenia deklarowana przez osoby tę uciążliwość stwierdzające nie jest warunkiem wystarczającym do nałożenia kary.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Igor Radziewicz-Winnicki

   Warszawa, dnia 10 czerwca 2013 r.