Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Minister! Kolegia nauczycielskie i nauczycielskie kolegia języków obcych funkcjonują w polskim systemie edukacji od ponad 20 lat. Warto podkreślić, że wiele z nich stanowi kontynuację działalności studiów nauczycielskich oraz kształcenia pedagogicznego, które realizowano w liceach pedagogicznych. Celem utworzenia kolegiów nauczycielskich i nauczycielskich kolegiów języków obcych było przede wszystkim zaspokojenie potrzeb szkolnictwa w ośrodkach wiejskich i małych miastach. Dzięki ich działalności młodzi ludzie, którzy nie mają możliwości podjęcia studiów w miastach będących ośrodkami akademickimi, mogą zdobyć wykształcenie pozwalające im na wykonywanie zawodu nauczyciela. Niewątpliwym atutem nauki w ww. kolegiach jest położenie ogromnego nacisku nie na teorię, ale na praktykę pedagogiczną, co powoduje, że ich absolwenci są doceniani na rynku pracy. Niestety pomimo powyższych atutów w 2009 r. dokonano zmian legislacyjnych, które w praktyce mogą doprowadzić do ich upadku. Otóż do ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. o szkolnictwie wyższym dodano art. 261b, w myśl którego: ˝porozumienia zawarte przez organy prowadzące kolegia nauczycielskie, nauczycielskie kolegia języków obcych albo kolegia pracowników służb społecznych z uczelniami w zakresie, w jakim umożliwiają one absolwentowi, po zdaniu egzaminu dyplomowego, ubieganie się o dopuszczenie do egzaminu w uczelni oraz uzyskanie dyplomu i tytułu zawodowego licencjata, tracą moc z dniem 30 września 2015 r.˝. Obecnie z uwagi na fakt, iż kolegia mają podpisane porozumienia z uczelniami patronackimi, ich absolwenci mają możliwość zdania egzaminu na tej uczelni oraz uzyskania tytułu zawodowego licencjata. Zgodnie z treścią ww. przepisu słuchacz kolegium, który rozpocznie naukę w dniu 1 października 2013 r., nie będzie miał możliwości uzyskania tytułu zawodowego licencjata na uczelni sprawującej opiekę naukowo-dydaktyczną.

   Przedstawiona powyżej sytuacja spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem za strony nauczycieli i pracowników kolegiów, którzy mówią wprost, że wprowadzone kilka lat temu regulacje prawne uniemożliwią dalsze funkcjonowanie kolegiów, ponieważ potencjalni słuchacze nie będą zainteresowani nauką w placówce, która nie pozwoli im na uzyskanie tytułu zawodowego licencjata. Uważam, że w zaistniałej sytuacji należy ponownie przeanalizować i ocenić dotychczasową działalność kolegiów, biorąc pod uwagę poziom kształcenia, sytuację ich absolwentów na rynku pracy oraz ich dostępność dla osób wywodzących się z ośrodków wiejskich i małych miast. Jestem zdania, że ocena działania kolegiów będzie pozytywna, co za tym idzie - należy stworzyć im warunki do dalszego działania i rozwoju w następnych latach.

   Zatem mając na uwadze powyższe, zwracam się do Pani Minister o udzielenie odpowiedzi na pytanie: Czy biorąc pod uwagę dorobek kolegiów nauczycielskich i nauczycielskich kolegiów języków obcych, Ministerstwo Edukacji Narodowej rozważa dokonanie zmian legislacyjnych przedłużających okres obowiązywania porozumień zawieranych przez nie z uczelniami patronackimi, umożliwiając im tym samym dalsze działanie, a jeżeli nie, to co jest powodem takiego stanowiska?

   Z poważaniem

   Poseł Andrzej Romanek

   Warszawa, dnia 9 kwietnia 2013 r.