Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Ministrze! Do mojego biura poselskiego wpłynęła niepokojąca informacja od burmistrza gminy Różan dotycząca projektowanego zapisu art. 57 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo atomowe, to jest: ˝jednak nie większa niż 8550 tys. zł˝. Sprawa jest na tyle poważna, że grozi buntem społecznym i protestami przeciwko jedynemu składowisku odpadów poatomowych w całej Polsce, a także zastopowaniem rozwoju gminy Różan. Jak twierdzi burmistrz gminy Różan, powołana w ustawie Prawo atomowe kwota 8550 tys. zł jest niewspółmiernie mała w porównaniu do tego, jakie ryzyko i odpowiedzialność ponosi gmina za swoich mieszkańców. Do 2010 r. roczne kwoty odszkodowań systematycznie z roku na rok wzrastały i pozwalały przekonać mieszkańców do umiejscowienia takiego składowiska w ich gminie, tym samym gmina mogła pokryć straty w swoim budżecie wynikające z funkcjonowania ˝radioaktywnego sąsiedztwa˝ i zabezpieczyć potrzeby socjalne i inwestycyjne, których oczekuje lokalna społeczność. Od 3 lat opłata za lokalizację Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych (KSOP) nie wzrasta. Gdyby nie ograniczenia ustawowe opłata ta wg wyliczeń gminy wynosiłaby w bieżącym roku ok. 9 842 682,08 zł i spełniałaby oczekiwania gminy i jej mieszkańców. Wartość opłaty ma ogromne znaczenie w kontekście istnienia tego składowiska i uspokojenia nastrojów społecznych, zwłaszcza że na terenie gminy coraz mniej ludzi chce inwestować, a coraz więcej sprzedaje swoje posiadłości (zwłaszcza działkowicze) i ucieka w bezpieczne miejsce.

   W związku z tym zwracam się do Pana Ministra o odpowiedź na następujące pytania:

   1. Jak ministerstwo zapatruje się na powyżej opisany przeze mnie problem dotyczący gminy Różan, w której ulokowane jest składowisko odpadów atomowych?

   2. Jaki wpływ na nastroje społeczne w gminie Różan będzie miał nowy zapis w ustawie?

   3. Czy nowa maksymalna kwota rekompensaty dla gminy mającej na swoich terenach jedyne takie składowisko w Polsce pokryje straty wynikające z jego umiejscowienia i nie zablokuje gminie Różan szansy na normalny rozwój i funkcjonowanie?

   4. Jakie koszty wygenerowałaby budowa nowego składowiska odpadów atomowych w innej gminie?

   5. Jakie skutki dla kraju i gospodarki przyniosłoby zamknięcie jedynego składowiska odpadów poatomowych w Polsce?

   Z poważaniem

   Poseł Krzysztof Borkowski

   Siedlce, dnia 4 kwietnia 2013 r.