Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W odpowiedzi na interpelację poseł na Sejm RP pani Małgorzaty Gosiewskiej, przekazaną pismem znak: SPS-023-16418/13, w sprawie sytuacji, w jakiej znaleźli się niepełnosprawni juniorzy biorący udział w zawodach pływackich, uprzejmie informuję.

   Ad 1. Ministerstwo Sportu i Turystyki aktualnie podejmuje działania na rzecz dostosowania systemu organizacyjnego sportu wyczynowego osób niepełnosprawnych do zapisów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. Nr 127, poz. 857, z późn. zm.). Zgodnie z założeniami ustawy sportowcy niepełnosprawni objęci są tą samą regulacją co pozostali sportowcy i mogą uczestniczyć we współzawodnictwie sportowym na tych samych zasadach. Na podstawie art. 13 ustawy istniejące polskie związki sportowe uzyskały uprawnienia w zakresie sportu wyczynowego osób niepełnosprawnych. Katalog spraw wymienionych w art. 13 ustawy i przekazanych do wyłącznych uprawnień związku ma zapewnić prawidłowy przebieg współzawodnictwa sportowego w danym sporcie. Jednocześnie ustawa umożliwia tworzenie polskich związków sportowych działających w sportach osób niepełnosprawnych. Dotychczas minister sportu i turystyki wyraził zgodę na utworzenie jednego takiego związku - Polskiego Związku Sportu Niesłyszących.

   Celem działań Ministerstwa Sportu i Turystyki jest, aby dotychczasowy system organizacji sportu osób niepełnosprawnych ewaluował w kierunku systemu zintegrowanego ze sportem osób pełnosprawnych. Kierunek tych działań jest wyznaczony tendencjami w światowym ruchu olimpijskim i paraolimpijskim, wytycznymi Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (IPC) dotyczącymi transformacji i przekazania zarządzania sportami pozostającymi pod kierownictwem komitetu do niezależnych międzynarodowych federacji sportowych (proces ten zakończyć się ma do 2016 r.) oraz specjalizacją i profesjonalizacją sportu osób niepełnosprawnych. W ocenie Ministerstwa Sportu i Turystyki tylko wąsko wyspecjalizowane w danym sporcie polskie związki sportowe są w stanie zapewnić zawodnikom szkolenie na poziomie umożliwiającym skuteczne i efektywne uczestnictwo w międzynarodowym współzawodnictwie sportowym. Profesjonalizacja sportu osób niepełnosprawnych powoduje, że pożądane jest szkolenie sportowców niepełnosprawnych w środowisku zawodników pełnosprawnych, z uwzględnieniem wszelkich uwarunkowań i specyfiki sportu osób niepełnosprawnych.

   Ad 2. Zgodnie z art. 13 ustawy o sporcie organizowanie i prowadzenie współzawodnictwa sportowego o tytuł mistrza Polski oraz o Puchar Polski w danym sporcie należy do zadań polskiego związku sportowego, w przypadku pływania - do Polskiego Związku Pływackiego. Z uwagi na to, że pływanie osób niepełnosprawnych pozostaje nadal pod zarządem IPC, zadania w tym obszarze (w tym organizowanie mistrzostw Polski) kontynuowane są przez organizacje sportu osób niepełnosprawnych, m.in. przez Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych Start. W związku z trwającym procesem transformacji sportów, prowadzącym do przekazania przez IPC zarządzania pływaniem osób niepełnosprawnych do Międzynarodowej Federacji Pływackiej (FINA), zadania związane z pływaniem niepełnosprawnych będą przekazywane do Polskiego Związku Pływackiego. Po przejęciu zadań przez związek będzie możliwe tworzenie wieloletniego planu organizacji szkolenia sportowego niepełnosprawnych pływaków, obejmującego również organizację mistrzostw Polski. Ministerstwo Sportu i Turystyki będzie nadzorowało podejmowane w tym zakresie działania.

   Ad 3. Zgodnie z harmonogramem startów kadry narodowej w imprezach krajowych, złożonym do umowy na realizację przygotowań do letnich igrzysk paraolimpijskich, zawartej z Polskim Związkiem Sportu Niepełnosprawnych Start, organizacja mistrzostw Polski w pływaniu planowana jest w Szczecinie w dniach 12-16 czerwca 2013 r.

   Ad 4. W ramach programu dofinansowania zadań zleconych z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w zakresie szkolenia i współzawodnictwa młodzieży uzdolnionej oraz sportu osób niepełnosprawnych w 2013 r., wprowadzonego zarządzeniem nr 21 ministra sportu i turystyki z dnia 7 grudnia 2012 r., możliwe jest dofinansowanie przygotowań i udziału sportowców niepełnosprawnych w igrzyskach paraolimpijskich, igrzyskach głuchych, mistrzostwach świata i Europy i innych zawodach mistrzowskich rangi krajowej i międzynarodowej. Dofinansowaniem mogą być objęci wyłącznie członkowie kadry narodowej. W ramach umowy dotyczącej realizacji przygotowań do letnich igrzysk paraolimpijskich, zawartej z Polskim Związkiem Sportu Niepełnosprawnych Start, zapewniono środki finansowe w wysokości 29 200 zł na udział 12 zawodników i 4 osób towarzyszących w międzynarodowych mistrzostwach Niemiec w pływaniu, które odbyły się w Berlinie w dniach 23-26 maja 2013 r.

   Z wyrazami szacunku

   Minister

   Joanna Mucha

   Warszawa, dnia 7 czerwca 2013 r.