Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Premierze! W Polsce narasta korupcja. Tylko w dniu wczorajszym, tj. 1 marca 2013 r., kilka gazet poświęciło temu problemowi pierwsze strony. I tak ˝Gazeta Wyborcza˝ na tytułowej stronie w artykule ˝Autostrady złodziei˝ opisała drastyczne przykłady korupcji, jaka na masową skalę ma miejsce w Polsce przy budowie dróg i autostrad. Konsekwencją tego są nie tylko ogromne straty budżetu państwa, niska jakość oddawanych dróg i autostrad, lecz także decyzja Komisji Europejskiej wstrzymująca miliardy euro na te inwestycje. Z kolei ˝Życie Warszawy˝ opisało mechanizm korupcyjny stosowany przez niektórych wydawców podręczników szkolnych na rynku wartym setki milionów złotych rocznie.

   Ujawniony przez ˝Rzeczpospolitą˝ raport CBA, wskazując obszary najbardziej zagrożone korupcją, podaje, że wysokość łapówek może sięgać jednorazowo nawet kilku milionów złotych przy przetargach informatyzacyjnych i związanych ze środkami europejskimi.

   Wobec tej sytuacji dokonuje Pan zmian na wysokich stanowiskach państwa odpowiedzialnych za przestrzeganie porządku prawnego i bezpieczeństwa państwa. Dotyczy to zmiany na stanowisku ministra spraw wewnętrznych, wcześniej szefa ABW, a ostatnio szefa BOR. Towarzyszą temu sprzeczne zapewnienia Pana Premiera co do ograniczenia zmian kompetencji służb specjalnych odpowiedzialnych za walkę z korupcją i przestrzeganie porządku prawnego. Odnosi się to w szczególności do ograniczenia kompetencji śledczych ABW oraz zmiany usytuowania i kompetencji innych służb.

   Zatem mając na uwadze zaistniałą sytuację, zwracam się do Pana Premiera o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

   1. Jakie są rzeczywiste zamierzenia Pana Premiera co do kierunku reformy, zakresu kompetencji i usytuowania poszczególnych służb specjalnych, zwłaszcza tych odpowiedzialnych za walkę z korupcją w Polsce?

   2. Czy zmiany na stanowiskach kierowniczych ww. służb publicznych mają związek z oceną skuteczności zapobiegania i walki z korupcją oraz aferami gospodarczymi?

   3. Czy wiadomo Panu o nieprawidłowościach w zakresie pozyskiwania wyposażenia, np. mundurów dla jednej ze służb?

   4. Czy CBA wykryło i prowadzi postępowanie w sprawie podejrzenia korupcji, w której pojawili się podlegli Panu bądź któremukolwiek z ministrów wysocy funkcjonariusze publiczni?

   5. Czy sprawa ta dotyczy podejrzenia ˝ustawienia˝ jednego z przetargów?

   6. Czy zmiany na wysokich stanowiskach publicznych, o których mowa w interpelacji, w tym ostania rezygnacja gen. Mariana Janickiego, szefa BOR, mają jakikolwiek związek z ww. działaniami?

   7. Czy postulaty niektórych środowisk politycznych, w tym SLD, Ruchu Palikota oraz niektórych posłów PO, domagających się likwidacji CBA, mogły zmierzać do wywarcia presji na tę służbę, by zaniechała rzetelnego wyjaśnienia sprawy?

   Z poważaniem

   Poseł Andrzej Romanek

   Warszawa, dnia 6 marca 2013 r.