Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! Odpowiadając na interpelację pani poseł Katarzyny Ireny Matusik-Lipiec (SPS-023-15066/13) w sprawie organizacji kuratoriów oświaty oraz zasad tworzenia ich delegatur, uprzejmie wyjaśniam, co następuje.

   Zmiany wprowadzone rozporządzeniem ministra edukacji narodowej z dnia 8 lutego 2013 r. w sprawie organizacji kuratoriów oświaty oraz zasad tworzenia ich delegatur (Dz. U. Nr 245, dotyczące oddzielenia zadań nadzoru pedagogicznego od innych zadań kuratora oświaty, mają na celu wzmocnienie systemu nadzoru pedagogicznego, który ma służyć doskonaleniu jakości pracy szkół i placówek.

   W rozporządzeniu ministra edukacji narodowej z dnia 7 października 2009 r. w sprawie nadzoru pedagogicznego (Dz. U. Nr 168, poz. 1324) określono warunki i tryb sprawowania oraz formy nadzoru pedagogicznego, które w zasadniczy sposób wpłynęły na organizację nadzoru pedagogicznego sprawowanego przez kuratorów oświaty. Trzy lata doświadczeń w realizacji zmodernizowanego nadzoru pedagogicznego wskazały na potrzebę modyfikacji niektórych przepisów rozporządzenia w sprawie organizacji kuratoriów oświaty oraz zasad tworzenia ich delegatur.

   Zgodnie z art. 35 ust. 5 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty kuratorzy oświaty sprawują nadzór pedagogiczny przy pomocy nauczycieli zatrudnionych na stanowiskach wymagających kwalifikacji pedagogicznych w kuratoriach oświaty. Organizacja kuratoriów oświaty powinna służyć realizacji przez tych nauczycieli czynności i zadań z zakresu nadzoru pedagogicznego, ze szczególnym uwzględnieniem ewaluacji i kontroli.

   Zmiana przepisów § 2 ust. 1 ww. rozporządzenia powoduje, że w kuratorium będzie się tworzyć wydziały i stanowiska pracy dla realizacji zadań i czynności z zakresu nadzoru pedagogicznego, o których mowa w art. 33 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, innych zadań kuratora oświaty oraz obsługi organizacyjnej. Przepis ten podkreśla pierwszoplanowość nadzoru pedagogicznego na tle pozostałych zadań kuratora oświaty. Dotychczas obowiązujące przepisy nie rozdzielały w sposób jednoznaczny stanowisk pracy dla realizacji zadań i czynności z zakresu nadzoru pedagogicznego od stanowisk do wykonywania pozostałych zadań kuratora oświaty.

   Zmieniony przepis § 6 ust. 1 rozporządzenia w sprawie organizacji kuratoriów oświaty oraz zasad tworzenia ich delegatur stanowi, że pracownicy w kuratoriach oświaty mogą być zatrudnieni na stanowiskach urzędniczych, o których mowa w rozporządzeniu prezesa Rady Ministrów z dnia 9 grudnia 2009 r. w sprawie określenia stanowisk urzędniczych, stopni służbowych urzędników służby cywilnej, mnożników do ustalania wynagrodzenia oraz szczegółowych zasad ustalania i wypłacania innych świadczeń przysługujących członkom korpusu służby cywilnej (Dz. U. Nr 211, poz. 1630, z późn. zm.), w tym wymagających kwalifikacji pedagogicznych oraz pomocniczych, robotniczych i obsługi. Jednocześnie w przepisach rozporządzenia nie wprowadzono ograniczeń uniemożliwiających zatrudnianie osób posiadających kwalifikacje pedagogiczne w komórkach organizacyjnych realizujących zadania spoza nadzoru pedagogicznego. Pracodawca, tworząc stanowiska o różnych zakresach zadań, określi wobec osób, które będą je realizowały, wymagania niezbędne i pożądane (np. znajomość procesu dydaktycznego, wychowawczego i opiekuńczego).

   Wprowadzone zmiany pozwolą na ujednolicenie struktury organizacyjnej kuratoriów oświaty, w których wyodrębnione zostaną wydziały realizujące zadania i czynności z zakresu nadzoru pedagogicznego, określone w art. 33 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, usprawniając organizację i realizację tych zadań i czynności.

   Zmiany, o których mowa, pozwolą na bardziej efektywne wykonywanie zadań nadzoru pedagogicznego, gdyż w świetle nowych przepisów pracownikom zatrudnionym na stanowiskach wymagających kwalifikacji pedagogicznych, realizującym zadania i czynności z zakresu nadzoru pedagogicznego, nie można powierzać realizacji innych zadań kuratora oświaty, niezwiązanych z nadzorem pedagogicznym. Powyższa regulacja jest spójna z wprowadzonym § 2 ust. 1, przewidującym tworzenie w kuratoriach oświaty odrębnych wydziałów i stanowisk pracy dla realizacji zadań i czynności z zakresu nadzoru pedagogicznego, o których mowa w art. 33 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty. Wyodrębnienie w strukturze organizacyjnej kuratoriów oświaty wydziałów dla realizacji powyższych zadań umożliwi też wprowadzenie usprawnień organizacyjnych związanych z realizacją ewaluacji i kontroli szkół i placówek.

   Nadrzędnym celem zmian dokonywanych w przepisach jest wdrożenie w systemie nadzoru pedagogicznego takich rozwiązań, które będą gwarantowały podnoszenie jego efektywności.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Joanna Berdzik

   Warszawa, dnia 20 marca 2013 r.