Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W odpowiedzi na interpelację posła na Sejm RP pana Artura Górczyńskiego oraz grupy posłów, przekazaną pismem o sygn. SPS-023-15041/13, w sprawie urządzeń przeciwpożarowych znajdujących się na Stadionie Narodowym uprzejmie informuję.

   W trakcie przeglądu serwisowego bram i urządzeń przeciwpożarowych typu Marc (bramy przeciwpożarowe, kurtyny dymowe, kurtyny ocieplane, bramy niepożarowe), przeprowadzonego w dniu 9 lipca 2012 r. (protokół z dnia 20 lipca 2012 r.), stwierdzono usterki w 14 elementach systemu składającego się z 320 pozycji. Wszystkie odkryte usterki zostały usunięte, co zostało potwierdzone m.in. w trakcie następnego przeglądu serwisowego w dniu 4 marca 2013 r.

   Należy zwrócić uwagę, że zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. Nr 62, poz. 504, z późn. zm.) w celu przeprowadzenia imprezy masowej organizator nie później niż na 30 dni przed planowanym terminem jej rozpoczęcia zwraca się do właściwych miejscowo: komendanta miejskiego Policji i komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej oraz dysponenta zespołów ratownictwa medycznego i państwowego inspektora sanitarnego z wnioskiem o wydanie opinii o niezbędnej wielkości sił i środków potrzebnych do zabezpieczenia imprezy masowej, zastrzeżeniach do stanu technicznego obiektu (terenu) oraz o przewidywanych zagrożeniach.

   Właściwy miejscowo komendant miejski Policji i właściwy miejscowo komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej wydają opinię, o której mowa powyżej, na podstawie lustracji obiektu (terenu), na którym ma być przeprowadzona impreza masowa, oraz na podstawie przedłożonych przez organizatora dokumentów i informacji (wynika to z art. 28 ust. 1 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych).

   Należy zaznaczyć, że w roku 2012 na Stadionie Narodowym odbyło się 14 imprez masowych całostadionowych. Każdorazowo organizator takiej imprezy miał zgodę prezydenta m.st. Warszawy na jej przeprowadzenie. Zgoda ta wydawana była na podstawie pozytywnych opinii odpowiednich służb (Policji, straży pożarnej, pogotowia i sanepidu), po uprzednim sprawdzeniu obiektu przez te służby.

   Ostatnia kontrola urządzeń systemu przeciwpożarowego na Stadionie Narodowym przeprowadzona była przez zespół kontrolny Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w okresie od 18 lutego br. do 22 lutego br. Kontrola ta była związana z wnioskiem o wydanie zezwolenia na przeprowadzenie imprez masowych oraz jednocześnie z cyklicznym ogólnym sprawdzeniem systemu i dokumentacji urządzeń przeciwpożarowych. W dniu 20 lutego 2013 r. w godz. 19.00-23.30 zespół kontrolny Komendy Miejskiej w Warszawie Państwowej Straży Pożarnej dokonał sprawdzenia sprawności działania systemów przeciwpożarowych zainstalowanych na Stadionie Narodowym w Warszawie. Działania te wynikały z ustawowego obowiązku wydania przez straż pożarną opinii do złożonego wniosku o zgodę na zorganizowanie imprez masowych.

   W wyniku kontroli organizator otrzymał pozwolenie na organizację imprez. Stadion Narodowy i jego system przeciwpożarowy zostały szczegółowo skontrolowane przez straż pożarną - działają wszystkie elementy systemu składającego się z 12 500 części, w tym hydranty zewnętrzne, kurtyny i drzwi przeciwpożarowe, które posiadają wszystkie wymagane certyfikaty.

   Z wyrazami szacunku

   Minister

   Joanna Mucha

   Warszawa, dnia 14 maja 2013 r.