Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Z dostarczonych na moje ręce przez Koalicję Hepatologiczną informacji wynika, że w ramach finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia programu lekowego dla chorych na wirusowe zapalenie wątroby typu B stosowany jest lek lamiwudyna. Według Europejskiego Towarzystwa Badań nad Chorobami Wątroby oraz Polskiej Grupy Ekspertów HBV lek ten nie powinien mieć zastosowania w terapii wirusowego zapalenia wątroby typy B.

   Z przedstawionych mi informacji wynika również, że najnowsze badania dowodzą, że już po roku stosowania tego leku aż u 20% pacjentów występuje lekoodporność, a po pięciu latach takiej terapii stwierdza się ją już u 70%. Zmutowany wirus HBV jest o wiele trudniejszy do leczenia, a tym samym przyspiesza późniejsze następstwa WZW B - marskość i nowotwór wątroby. Obecna konstrukcja programu lekowego zmusza jednak lekarzy do stosowania tego preparatu.

   W związku z powyższym uprzejmie proszę o odpowiedź na następujące pytania:

   1. Czy w Polsce dostępne są wyniki badań klinicznych potwierdzające skuteczność lamiwudyny w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu B?

   2. Jaka grupa pacjentów obecnie otrzymuje leki nowej generacji?

   3. Czy Ministerstwo Zdrowia rozważa powszechne wprowadzenie do programu leków nowej generacji proponowanych przez Koalicję Hepatologiczną oraz polskie towarzystwa naukowe?

   Z poważaniem

   Poseł Alicja Dąbrowska

   Warszawa, dnia 22 lutego 2013 r.