Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W odpowiedzi na pismo z dnia 31 stycznia 2013 r., znak: SPS-023-13950/13, przekazujące interpelację posła Piotra Chmielewskiego i grupy posłów o to, czy obszar mający znaczenie dla Wspólnoty Bagno Bruch koło Pyrzowic PLH240035 jest przygotowany infrastrukturalnie do przyjęcia turystów, ile kosztowało przygotowanie i udostępnienie obszaru do celów turystycznych oraz, czy gminy objęte obszarem korzystają finansowo na obecności przedmiotowego obszaru Natura 2000, poniżej przedstawiam następujące stanowisko wynikające z odpowiedzi na ww. pytania regionalnego dyrektora ochrony środowiska w Katowicach jako organu pełniącego nadzór nad tym obszarem.

   Obszar mający znaczenie dla Wspólnoty Bagno Bruch koło Pyrzowic zajmuje powierzchnię 38,9 ha. Znajduje się w głębi dużego kompleksu Lasów Lublinieckich, niedaleko portu lotniczego w Pyrzowicach, na terenie gminy Woźniki. Obszar ten został zatwierdzony decyzją Komisji Europejskiej 2011/64/UE z 10 stycznia 2011 r. i uznany jako obszar mający znaczenie dla Wspólnoty.

   W miejscach najniżej położonych występują dobrze wykształcone i zachowane siedliska i zbiorowiska torfowisk przejściowych i wysokich. W wielu miejscach woda stagnuje na powierzchni. Pozostałą część stanowią siedliska i fitocenozy typowo wykształconego boru bagiennego oraz niewielkie fragmenty turzycowisk. Za najcenniejsze walory przyrodnicze Bagna Bruch należy uznać dobry stan wykształcenia siedlisk i zbiorowisk torfowiskowych boru bagiennego, masowy udział gatunków typowych dla nich, a zwłaszcza gatunków chronionych, jak rosiczka okrągłolistna (Drosera rotundifolia) - wiele tysięcy okazów. Torfowisko jest zagrożone przez nadmierne zarastanie krzewami i drzewami, co jest wynikiem naturalnej sukcesji w kierunku boru bagiennego, w dalszym etapie do wilgotnych borów sosnowych. Szkodliwe znaczenie ma również rozdeptywanie powierzchni torfowiska i jego zaśmiecanie przez osoby odwiedzające ten teren (nadmierna penetracja ludzka).

   Ze względu na niewielką powierzchnię ostoi oraz istniejące zagrożenia prowadzące do niszczenia stanowisk rzadkich i chronionych roślin, a tym samym do utraty siedliska stanowiącego przedmiot ochrony obszaru Natura 2000, rozwój w tym miejscu infrastruktury turystycznej nie jest wskazany. Ponadto obiekt wskazany w interpelacji nie stanowi miejsca dogodnego do rozwoju infrastruktury turystycznej m.in. ze względu na przeciętne walory krajobrazowe i estetyczne oraz trudno dostępne usytuowanie obszaru w obrębie otaczających go drzewostanów. W związku z powyższym RDOŚ w Katowicach nie przewiduje podjęcia działań w kierunku zagospodarowania turystycznego tego obszaru, tym bardziej że na terenie kompleksu leśnego, w którym położony jest przedmiotowy obszar Natura 2000, istnieją oznakowane szlaki turystyczne oraz ścieżki edukacyjne z towarzyszącą im odpowiednią infrastrukturą.

   Należy zaznaczyć, że ostoja ta jest całkowicie położona na gruntach Skarbu Państwa w zarządzie Lasów Państwowych (Nadleśnictwo Świerklaniec, RDLP w Katowicach), w związku z czym rozwój infrastruktury turystycznej jest w głównej mierze inicjowany przez ww. jednostkę. Ze względu na specyfikę i charakter siedlisk znajdujących się w przedmiotowym obszarze prowadzona jest bardzo ograniczona gospodarka leśna, dlatego też nie można mówić o istotnych korzyściach finansowych dla powiatu lub gminy rozumianej jako społeczność lokalna. Podkreślić jednak należy, że niebagatelną korzyścią dla społeczności jest sam fakt utrzymania w niezmienionym stanie terenów cennych przyrodniczo poprzez odpowiednio prowadzoną ochronę, co w przypadku terenów bagiennych i podmokłych będzie skutkowało m.in. poprawą możliwości retencyjnych tego terenu w okresach suszy.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Janusz Zaleski

   Warszawa, dnia 26 lutego 2013 r.