Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W odpowiedzi na interpelację pana posła Tadeusza Arkita załączoną przy piśmie, znak: SPS-023-13498/13, z dnia 23 stycznia br. w sprawie znakowania mięsnych i wędliniarskich produktów spożywczych niniejszym przekazuję Pani Marszałek odpowiedź odnośnie do zagadnień przedstawionych w ww. interpelacji.

   Zgodnie z § 17 ust. 1 rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi z dnia 10 lipca 2007 r. w sprawie znakowania środków spożywczych (Dz. U. Nr 137, poz. 966, z późn. zm.) w miejscu sprzedaży środków spożywczych bez opakowań lub pakowanych przy sprzedaży, oprócz nazwy środka spożywczego, na wywieszce dotyczącej danego środka spożywczego podaje się:

   1) klasę jakości handlowej albo inny wyróżnik jakości handlowej, jeżeli zostały one ustalone w przepisach w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie jakości handlowej poszczególnych artykułów rolno-spożywczych lub ich grup albo jeżeli obowiązek podawania klasy jakości handlowej albo wyróżnika wynika z odrębnych przepisów;

   2) w przypadku wędlin - dodatkowo wykaz składników.

   Poprzez określenie ˝wywieszka˝ należy rozumieć wywieszoną, czy też wyłożoną w miejscu sprzedaży, informację o danym środku spożywczym, udostępnioną bezpośrednio konsumentowi. Informacja powinna być zrozumiała, właściwie identyfikująca produkt tak, żeby konsument nie został wprowadzony w błąd.

   W związku z powyższym propozycja umieszczenia zeszytu z wykazem składników na ladzie chłodniczej, czy też wykazu składników na ścianie obok lady chłodniczej, mogłyby spełniać powyższy przepis, w sytuacji gdyby informacje o umieszczeniu w powyższych miejscach wykazu składników produktów zostały podane w sposób widoczny dla konsumenta, w bezpośrednim sąsiedztwie tych produktów oraz z jednoczesnym wskazaniem miejsca, w którym znajduje się taki zeszyt. Jednocześnie należy zaznaczyć, że zeszyt musiałaby być stale dostępny dla konsumenta we wskazanym miejscu.

   Wybierając taki sposób realizacji ww. przepisu § 17 ust. 1, należy mieć na uwadze, że przepis ten ma na celu właściwe poinformowanie konsumenta finalnego o właściwościach oferowanych konsumentowi w miejscu sprzedaży środków spożywczych bez opakowań lub pakowanych przy sprzedaży.

   Przedstawiając powyższe wyjaśnienia, pragnę dodać, że aktualnie w ostatniej fazie prac legislacyjnych (w podpisie u ministra zdrowia) znajduje się rozporządzenie zmieniające ww. rozporządzenie w sprawie znakowania.

   Procedowany akt prawny zawiera zmianę przepisu § 17 ust. 1, który został rozszerzony i uszczegółowiony co do miejsca podania wymaganej przepisem informacji o produkcie. Zmiana ta wynika z potrzeby doprecyzowania przepisów, tak aby nie dochodziło do wątpliwości interpretacyjnych.

   Proponowane jest następujące brzmienie ww. przepisu:

   ˝§ 17.1 W przypadku środków spożywczych bez opakowań lub pakowanych przy sprzedaży, oprócz nazwy środka spożywczego, podaje się:

   1) nazwę albo imię i nazwisko producenta;

   2) wykaz składników;

   3) klasę jakości handlowej albo inny wyróżnik jakości handlowej, jeżeli zostały one ustalone w przepisach w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie jakości handlowej poszczególnych artykułów rolno-spożywczych lub ich grup albo jeżeli obowiązek podawania klasy jakości handlowej albo wyróżnika wynika z odrębnych przepisów;

   4) w przypadku produktów rybołówstwa w rozumieniu pkt 3.1 załącznika nr 1 do rozporządzenia (WE) nr 853/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. ustanawiającego szczególne przepisy dotyczące higieny w odniesieniu do żywności pochodzenia zwierzęcego (Dz. Urz. UE L 139 z 30.04.2005, str. 55, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 3, t. 45, str. 14, z późn. zm.) mrożonych glazurowanych - dodatkowo informację dotyczącą ilościowej zawartości glazury lub ryby albo owoców morza w tych produktach;

   5)w przypadku pieczywa - dodatkowo:

   a) masę jednostkową,

   b) informację ˝pieczywo produkowane z ciasta mrożonego˝ albo ˝pieczywo produkowane z ciasta głęboko mrożonego˝, w przypadku zastosowania takich procesów technologicznych.

   2. Informacje, o których mowa w ust. 1, podaje się w miejscu sprzedaży na wywieszce dotyczącej danego środka spożywczego lub w inny sposób, w miejscu dostępnym bezpośrednio konsumentom˝.

   Publikacja rozporządzenia przewidywana jest na luty/marzec br. Rozporządzenie wejdzie w życie 3 miesiące po publikacji.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Tadeusz Nalewajk

   Warszawa, dnia 1 lutego 2013 r.