Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! Odpowiadając na interpelację pani poseł Elżbiety Witek z dnia 7 stycznia 2013 r., nr SPS-023-13467/13, w sprawie dalszego funkcjonowania nauczycielskich kolegiów języków obcych, przedstawiam poniżej następujące wyjaśnienia.

   Kolegia funkcjonują w systemie oświaty na podstawie przepisów art. 77 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.). Zasady działania kolegiów i standardy kształcenia określają odpowiednio rozporządzenie ministra edukacji narodowej z dnia 12 sierpnia 1997 r. w sprawie zakładów kształcenia nauczycieli (Dz. U. Nr 104, poz. 664, z późn. zm.) oraz rozporządzenie ministra edukacji narodowej z dnia 30 czerwca 2006 r. w sprawie standardów kształcenia nauczycieli w kolegiach nauczycielskich i nauczycielskich kolegiach języków obcych (Dz. U. Nr 128, poz. 897).

   W 2009 r. stworzono nowe regulacje prawne umożliwiające zmianę statusu nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów nauczycielskich poprzez włączenie ich do systemu szkolnictwa wyższego. Ustawą z dnia 5 listopada 2009 r. o zmianie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 202, poz. 1553) wprowadzono przepisy umożliwiające zmianę statusu zakładów kształcenia nauczycieli. W art. 261a ust. 1 ww. ustawy przewidziano kilka możliwości włączenia kolegiów do systemu szkolnictwa wyższego, jednakże ze względu na skutki finansowe i społeczne najbardziej racjonalną metodą jest włączenie kolegiów do istniejących uczelni publicznych po uzyskaniu zgody senatu uczelni. Jednocześnie w przepisie art. 261b ww. ustawy określono, że porozumienia zawarte przez organy prowadzące kolegia nauczycielskie, nauczycielskie kolegia języków obcych albo kolegia pracowników służb społecznych z uczelniami w zakresie, w jakim umożliwiają one absolwentowi po zdaniu egzaminu dyplomowego ubieganie się o dopuszczenie do egzaminu w uczelni oraz uzyskanie dyplomu i tytułu zawodowego licencjata, tracą moc z dniem 30 września 2015 r. Przepis ten nie powoduje automatycznej likwidacji kolegiów, lecz słuchacze, którzy rozpoczną naukę w kolegium od 1 października 2013 r., nie będą już mieli możliwości uzyskania tytułu zawodowego licencjata w uczelni sprawującej opiekę naukowo-dydaktyczną. Jednakże zgodnie z planowanymi zmianami w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym słuchacze ci będą mogli skorzystać z potwierdzania efektów uczenia się. W skierowanym w dniu 28 listopada 2012 r. do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych projekcie założeń projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym oraz niektórych innych ustaw przewiduje się stworzenie nowego systemu potwierdzania posiadanych kompetencji zdobytych poza szkolnictwem wyższym, w tym kwalifikacji zdobytych w kolegiach zawodowych funkcjonujących w systemie oświaty. Pozwoli to na ukończenie studiów i uzyskanie tytułu zawodowego w specjalnym trybie uwzględniającym wcześniej uzyskane kompetencje.

   Uprzejmie informuję, że w ramach konsultacji międzyresortowych na wniosek ministra edukacji narodowej do projektu założeń projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym oraz niektórych innych ustaw włączone zostaną zmiany w ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.) w zakresie dotyczącym wstrzymania naboru kandydatów do zakładów kształcenia nauczycieli i tym samym stopniowego wygaszania kształcenia. Do czasu wejścia w życie nowych rozwiązań zaproponowanych ww. zmianami w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym oraz niektórych innych ustaw zarówno przepisy ustawy o systemie oświaty, jak i aktów wykonawczych w zakresie dotyczącym kształcenia nauczycieli w kolegiach nauczycielskich i nauczycielskich kolegiach języków obcych nadal będą miały moc obowiązującą. W świetle obowiązujących przepisów słuchacze, którzy rozpoczną w roku szkolnym 2013/2014 naukę w zakładach kształcenia nauczycieli, nie będą mieli możliwości uzyskania tytułu zawodowego licencjata, natomiast otrzymają dyplom ukończenia kolegium.

   Łączę wyrazy szacunku

   Minister

   Barbara Kudrycka

   Warszawa, dnia 7 lutego 2013 r.