Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! Odpowiadając na pismo z dnia 23 stycznia 2013 r., nr SPS-023-13410/13, przy którym przesłano interpelację pana posła Adama Abramowicza w sprawie stosowania zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych dochodów uzyskiwanych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, przedstawiam wyjaśnienia w tej kwestii.

   W przesłanej interpelacji pan poseł wskazał, iż z posiadanych przez niego informacji wynika, że jedna ze spółek (będąca w 100% własnością gminy miejskiej) prowadząca działalność w zakresie gospodarki zasobami mieszkaniowymi wystąpiła z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zwolnienia wynikającego z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z tym przepisem wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Spółka ta posiada na podstawie art. 2 ustawy o gospodarce komunalnej status jednostki organizacyjnej samorządu terytorialnego i jest jednostką organizacyjną samorządu, o której mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

   Pan poseł podnosi, iż: ˝Gospodarka zasobami mieszkaniowymi bardzo często nie przynosi żadnego dochodu, wręcz przeciwnie, przynosi straty, które trzeba pokrywać z innej działalności. Tymczasem spółki są˝uszczęśliwiane na siłę˝ulgą, z której nie mogą skorzystać z konsekwencją braku możliwości obniżenia dochodu do opodatkowania stratą wynikającą z gospodarki zasobami mieszkaniowymi˝.

   Jako rozwiązanie powyższego problemu pan poseł wskazał opodatkowanie dochodów z działalności mieszkaniowej i rozliczanie się podatników na zasadach ogólnych lub umożliwienie wyboru systemu odprowadzania podatku, tj. z ulgą lub bez.

   Odnosząc się do przedstawionych propozycji, pragnę zauważyć, iż w trakcie prac Sejmu VI kadencji został złożony poselski projekt zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych polegający na skreśleniu art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (druk nr 1450). Zdaniem autorów tego projektu, popartym przez związki rewizyjne spółdzielni mieszkaniowych, obowiązujące zwolnienie od opodatkowania dochodów osiąganych przez m.in. spółdzielnie mieszkaniowe z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, do której nie zalicza się dochodów np. z wynajmu lokali użytkowych, jest zwolnieniem iluzorycznym. Ponadto w ocenie autorów projektu uciążliwe jest wyodrębnianie ewidencji i rozliczeń przychodów oraz kosztów z działalności, która podlega zwolnieniu od podatku oraz z działalności, która takiemu zwolnieniu nie podlega.

   W stanowisku rządu opowiedziano się za pozostawieniem zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w stosunku do wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej w odniesieniu do dochodów uzyskanych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Argumentowano to tym, że w przypadku np. wspólnot mieszkaniowych przychody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi tylko w niewielkim stopniu zasilane są przychodami z innej działalności gospodarczej (np. z wynajmu części wspólnych nieruchomości). Projekt poselski nie zawierał również opinii wyrażających stanowiska pozostałych podatników wymienionych w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

   W stanowisku rządu wskazano także, że pozbawienie np. wspólnot mieszkaniowych zwolnienia podatkowego określonego w powyższym przepisie spowodowałoby, że środki pochodzące z gospodarki zasobami mieszkaniowymi gromadzone na przyszłe remonty na funduszu remontowym podlegać będą opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Ustawa o własności lokali nie przewiduje bowiem, aby wspólnoty mieszkaniowe mogły dokonywać odpisów na fundusz remontowy w ciężar kosztów, a tym samym, aby odpisy te mogły stanowić koszty podatkowe (art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Opodatkowanie zatem dochodów wspólnot mieszkaniowych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi od całego osiągniętego dochodu byłoby dla wspólnot, w stosunku do obowiązującego stanu prawnego, niekorzystne.

   Na uwadze należy mieć także to, iż projekt poselski nie został zaakceptowany przez Sejm (projekt ustawy został odrzucony przez Sejm w pierwszym czytaniu).

   W świetle powyższego wystąpienie z ponowną inicjatywą legislacyjną w zakresie dotyczącym przepisu art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie jest w moim przekonaniu zasadne.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Maciej Grabowski

   Warszawa, dnia 18 lutego 2013 r.