Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W odpowiedzi na interpelację posła Adama Abramowicza w sprawie zmiany zapisów w ustawie o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych (przekazaną pismem z dnia 23 stycznia br., znak: SPS-023-13409/13) uprzejmie przesyłam poniższe informacje.

   W dniu 5 października 2012 r. pod obrady komitetu Rady Ministrów przekazany został projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw. W opracowanym w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej i pozytywnie ocenionym przez stronę samorządową projekcie założeń proponuje się racjonalizację zasad gospodarki publicznym zasobem mieszkaniowym. W ramach projektowanych zmian przewiduje się m.in. rozszerzenie o spółki gminne grupy podmiotów, z którymi gmina będzie mogła podjąć współpracę w ramach inwestycji realizowanej na podstawie ustawy z dnia 8 grudnia 2006 r. o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych (Dz. U. Nr 251, poz. 1844, z późn. zm.). W chwili obecnej samorządy gminne mają możliwość podejmowania i realizacji inwestycji w oparciu o tę ustawę we współpracy z towarzystwami budownictwa społecznego. Ustawa przewiduje finansowe wsparcie dla przedsięwzięć polegających na udziale gminy w inwestycji realizowanej przez towarzystwo budownictwa społecznego (budowa, remont, przebudowa lub zmiana sposobu użytkowania budynków), jeżeli w efekcie w zasobach TBS powstaną lokale wykorzystywane przez gminę. Wprowadzenie możliwości realizacji takich przedsięwzięć przez spółki gminne dodatkowo zwiększy elastyczność działania gmin w tym zakresie, pozwalając na wykorzystanie potencjału spółek powiązanych kapitałowo, niedziałających jednak w formule towarzystwa budownictwa społecznego.

   Ponadto projekt założeń zakłada wprowadzenie najmu socjalnego lokali mieszkalnych, co oznacza rezygnację ze stosowania pojęcia ˝lokal socjalny˝ (czyli lokal spełniający wymagania ściśle określone ustawą). Stosowanie najmu socjalnego będzie polegać na możliwości wynajęcia lub podnajęcia przez gminę każdego lokalu w ramach najmu socjalnego, co powinno pozwolić na zmniejszenie skali problemów związanych z niedoborem lokali socjalnych. Konsekwencją likwidacji odrębnej funkcjonalnie części mieszkaniowego zasobu gminy, jaką stanowią lokale socjalne, na rzecz określenia w to miejsce nowej kategorii umów najmu socjalnego lokali mieszkalnych będzie umożliwienie gminom w oparciu o znowelizowaną jednocześnie ustawę z dnia 8 grudnia 2006 r. o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych ubiegania się o uzyskanie finansowego wsparcia na budowę lokali komunalnych bez dotychczasowego warunku wydzielenia z mieszkaniowego zasobu gminy odpowiedniego zasobu lokali socjalnych. Zmiana w tym zakresie będzie dotyczyła również przedsięwzięć realizowanych dotychczas we współpracy z towarzystwami budownictwa społecznego, a po nowelizacji również ze spółkami gminnymi nieposiadającymi statutu towarzystwa budownictwa społecznego.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Piotr Styczeń

   Warszawa, dnia 15 lutego 2013 r.