Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   W związku z licznymi artykułami prasowymi dotyczącymi sytuacji cudzoziemców przebywających w strzeżonych ośrodkach zamkniętych na terenie Polski pytamy Pana Ministra: Czy i w jaki sposób Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zmieniło zasady traktowania cudzoziemców przebywających w zamkniętych ośrodkach na terenie naszego kraju zgodnie z wnioskami wynikającymi z raportu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka?

   Uzasadnienie: Zgodnie z przepisami prawnymi obowiązującymi w naszym kraju w strzeżonym ośrodku zamkniętym mogą przebywać obcokrajowcy zatrzymani przez uprawnione organy za usiłowanie lub przekroczenie granicy państwowej wbrew przepisom, uchylanie się od decyzji o wydaleniu lub przebywanie na terenie Polski bez dokumentów. Mogą tam również przebywać cudzoziemcy, wobec których toczy się postępowanie o nadanie statusu uchodźcy, a naruszają oni przepisy polskiego prawa. W miesiącu październiku 2012 r. przez ośrodki przetoczyły się protesty, podczas których głodowało 70 osób. Pojawiły się oskarżenia między innymi o nadużywanie siły przez funkcjonariuszy, poniżające traktowanie, brak pomocy lekarskiej i prawnej w ojczystym języku.

   Fundacja Helsińska i Stowarzyszenie Interwencji Prawnej wspólnie z MSW przeprowadziły wizytacje w sześciu funkcjonujących w Polsce ośrodkach dla cudzoziemców. Analiza sytuacji potwierdziła, że niektóre z nich bardziej przypominały więzienia a reżim w nich panujący można uznać za represyjny.

   Tymczasem nielegalni imigranci to nie przestępcy, stąd miejsca, w których czasowo przebywają nie powinny wyglądać i funkcjonować jak więzienia.

   Także sposób traktowania cudzoziemców przez personel powoduje, że czują się oni poniżani, zagrożeni i zagubieni. Kraty w oknach i na korytarzach, pobudka na gwizdek, przeszukiwanie pomieszczeń oraz kontrola osobista, ograniczenie możliwości przebywania na świeżym powietrzu, brak informacji oraz prawa do edukacji i opieki medycznej - to wszystko potwierdziły wizytacje. W ośrodkach stosowane były też nieformalne kary za złamanie wewnętrznych regulaminów, np. zakaz spacerów, kupowania w sklepikach, oglądania telewizji czy korzystania z telefonu.

   Bardzo poważnym problemem jest przedłużająca się procedura i brak informacji, co dzieje się w ich sprawie. Cudzoziemcy nie mają w ośrodkach żadnych zajęć, np. sportowych czy kulturalnych, co powoduje, że zapadają na zdrowiu, obsesyjnie myślą o swojej sytuacji i perspektywach. Takie funkcjonowanie ośrodków szczególnie uderza w dzieci, które zdaniem Fundacji Helsińskiej w ogóle nie powinny w nich przebywać.

   Jest co najmniej niezrozumiałe, że w kraju, z którego wielu obywateli emigrowało i nadal emigruje traktuje się emigrantów w opisany wyżej sposób.

   W tym stanie rzeczy niniejsza interpelacja jest w pełni uzasadniona. Działając na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 7 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora z dn. 9 maja 1996 r. (t.j. Dz. U. Nr 221/2003, poz. 2199), realizując uprawnienia posłów RP uprzejmie prosimy o odpowiedź na niniejszą interpelację.

   Z wyrazami szacunku

   Poseł Arkady Fiedler oraz grupa posłów

   Poznań, dnia 3 stycznia 2013 r.