Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowni Panowie Ministrowie! W VI kadencji Sejmu RP grupa posłów skierowała interpelację poselską nr 2302 w sprawie zamierzeń rządu dotyczących wykorzystania krajowych zasobów węgla brunatnego. Podkreślając ogromne znaczenie udziału tego surowca energetycznego w ogólnym bilansie bezpieczeństwa energetycznego kraju, odpowiadając na zadane pytania zawarte w interpelacji jako szefowie resortów, potwierdzili Państwo, że prawo polskie, a zarazem rząd RP stoją na stanowisku ochrony prawnej złóż kopalin polegającej na racjonalnym gospodarowaniu ich zasobami oraz kompleksowym wykorzystaniu. W Ministerstwie Gospodarki trwały wtedy prace nad przygotowaniem projektu polityki energetycznej Polski do roku 2030. Projekt ten zawierać miał również m.in. cele polityki państwa w sektorze górnictwa węgla brunatnego, w tym racjonalizację jego wydobycia oraz udostępnienie nowych złóż. Zwrócono również uwagę na fakt, że niezależnie od założeń zawartych w dokumencie ˝Polityka energetyczna Polski do 2030 r.˝, przyjętym ostatecznie uchwałą Rady Ministrów w dniu 10 listopada 2009 r., aby udostępnienie złóż węgla brunatnego w perspektywie po roku 2030 było możliwe, obecne władze samorządowe, odpowiedzialne za sporządzanie planów zagospodarowania przestrzennego, powinny podejmować działania dla zapewnienia ochrony prawnej tego złoża kopalin strategicznych, nie dopuszczając do zabudowania infrastrukturą niezwiązaną z przemysłem wydobywczym. W załączniku 3 do ˝Polityki energetycznej Polski do 2030 r.˝ w priorytecie II: Wzrost bezpieczeństwa dostaw paliw i energii w działaniu 2.3 dotyczącym identyfikacji krajowych zasobów strategicznych węgla kamiennego i brunatnego oraz ich ochrony poprzez ujęcie w planach zagospodarowania przestrzennego, a także zabezpieczenia dostępu do zasobów strategicznych poprzez realizację przedsięwzięć inwestycyjnych jako inwestycji celu publicznego o znaczeniu ponadlokalnym narzucono ministrom właściwym ds. środowiska, ds. budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej, ds. gospodarki oraz prezesowi Rządowego Centrum Legislacji szereg zadań z terminem realizacji do końca roku 2010 r.

   Przykładem wymagającym nadrzędnego ustawowego uregulowania zadań ujętych w załączniku 3 do ˝Polityki energetycznej Polski do 2030 r.˝ jest aktualnie planowane przedsięwzięcie polegające na eksploatacji odkrywkowej złoża węgla brunatnego Gubin (Gubin w powiecie krośnieńskim, województwo lubuskie), będącego inwestycją celu publicznego, ale nieujętą w programie zawierającym zadania rządowe służące realizacji inwestycji celu publicznego o znaczeniu krajowym. Ujęcie w takim programie zapewniłoby obligatoryjne uwzględnienie lokalizacji inwestycji w studiach uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin, w których granicach inwestycja ma być realizowana, co z kolei jest niezbędne dla uzyskania koncesji na wydobycie węgla.

   Proszę o odpowiedź na następujące pytania:

   1. Czy i w jakim stopniu zrealizowano zadania narzucone w załączniku 3 do ˝Polityki energetycznej Polski do 2030 r.˝ w priorytecie II: Wzrost bezpieczeństwa dostaw paliw i energii w działaniu 2.3.?

   2. Które projekty polegające na eksploatacji węgla brunatnego znajdują się i znajdą miejsce w rządowym programie zawierającym zadania służące realizacji inwestycji celu publicznego? Kiedy projekt ˝Gubin˝ objęty zostanie tym programem (działania w kierunku uzyskania koncesji są zaawansowane)?

   3. Czy rząd RP zapewnia właściwą ochronę złóż, w tym złóż energetycznych o znaczeniu strategicznym dla państwa, przed różnego rodzaju działalnością, szczególnie działalnością inwestycyjną i zabudową infrastrukturalną?

   4. Kto ma zapewnić środki na prace planistyczne związane z ochroną złóż (z powodu braku środków gminy nie podejmują działań zmierzających do zmian planistycznych)?

   Z poważaniem

   Poseł Tomasz Smolarz oraz grupa posłów

   Warszawa, dnia 7 grudnia 2012 r.