Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W nawiązaniu do pisma z dnia 13 grudnia 2012 r. (znak: SPS-023-12545/12) przekazującego interpelację posła na Sejm RP pani Doroty Arciszewskiej-Mielewczyk w sprawie policyjnej akcji w czasie Marszu Niepodległości w dniu 11 listopada 2012 r. w Warszawie uprzejmie informuję, że rolą Policji i pozostałych służb jest zapewnienie porządku publicznego w państwie, w tym godnych i spokojnych obchodów święta niepodległości. Dlatego też służby podejmują odpowiednie działania prewencyjne i zabezpieczające oraz współpracują z organizatorami zgromadzeń, tak aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno uczestnikom, jak i mieszkańcom.

   Zgodnie z art. 1 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 287, poz. 1687, z późn. zm.) do podstawowych zadań Policji należy m.in. ochrona bezpieczeństwa i porządku publicznego, w tym zapewnienie spokoju w miejscach publicznych oraz w środkach publicznego transportu i komunikacji publicznej, w ruchu drogowym i na wodach przeznaczonych do powszechnego korzystania.

   Ponadto pragnę poinformować, że zgodnie z zarządzeniem nr 213 komendanta głównego Policji z dnia 28 lutego 2007 r. w sprawie metod i form przygotowania i realizacji zadań Policji w przypadkach zagrożenia życia i zdrowia ludzi lub ich mienia albo bezpieczeństwa i porządku publicznego (Dz. Urz. KGP Nr 5, poz. 49) zabezpieczenia imprez masowych oraz zgromadzeń publicznych organizowanych na terenie kraju realizowane są przez funkcjonariuszy Policji. Na podstawie powyższego zarządzenia decyzją z dnia 6 listopada 2012 r. w Komendzie Stołecznej Policji zarządzono operację policyjną ˝Listopad 2012˝.

   Ponadto w celu zapewnienia właściwego poziomu bezpieczeństwa podczas zabezpieczania obchodów święta niepodległości na terenie miasta Warszawy komendant główny Policji skierował dodatkowe siły wsparcia z komend wojewódzkich Policji, Biura Operacji Antyterrorystycznych oraz Centralnego Biura Śledczego.

   W przedmiotowych działaniach wzięło udział łącznie 5403 funkcjonariuszy Policji i 705 radiowozów.

   Z wyjaśnień przekazanych przez KGP wynika natomiast, iż zamieszki zostały sprowokowane przez osoby stwarzające zagrożenie dla uczestników zgromadzenia, które zgodnie z ustaleniami KGP dążyły do konfrontacji ze służbami porządkowymi oraz grupami o odmiennych poglądach. Czynności związane z identyfikacją osób prowokujących zamieszki pozostają nadal w toku.

   Pragnę również poinformować, że użycie przez Policję środków przymusu bezpośredniego nastąpiło w sytuacji, gdy siły policyjne zostały zaatakowane przy użyciu kamieni, butelek i środków pirotechnicznych, a powtarzane przez funkcjonariuszy Policji komunikaty wzywające do zachowania zgodnego z prawem nie przynosiły rezultatu. Polecenie użycia powyższych środków zostało wydane przez dowódcę działań.

   Ponadto w toku prowadzonych działań oprócz powyższych komunikatów policjanci wzywali do zachowania zgodnego z prawem oraz do zaprzestania ataków na funkcjonariuszy Policji. Równocześnie ostrzegano, że w przypadku niepodporządkowania się wydanym na podstawie prawa poleceniom mogą zostać użyte środki przymusu bezpośredniego przewidziane prawem.

   Jednocześnie informuję, że do chwili obecnej nie stwierdzono przypadków przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy Policji biorących udział przy zabezpieczeniu Marszu Niepodległości w dniu 11 listopada 2012 r.

   Na marginesie pragnę dodać, że wszystkie działania związane z przygotowaniem i realizacją zabezpieczeń obchodów święta niepodległości w Warszawie oraz imprez towarzyszących, które odbyły się na terenie całego kraju, wykonywano wraz z innymi służbami, w związku z powyższym - zgodnie z informacjami przekazanymi przez KGP - Policji nie jest znana suma nakładów na zabezpieczenie porządku publicznego w dniu 11 listopada 2012 r. Natomiast straty w mieniu Policji wyniosły łącznie 64 370,78 zł.

   Z kolei odnosząc się do kwestii policjanta podejrzanego o przekroczenie uprawnień podczas zabezpieczenia święta niepodległości w 2011 r., należy wskazać, że postępowanie dyscyplinarne w powyższej sprawie zostało zawieszone do czasu prawomocnego zakończenia postępowania karnego, zaś obwiniony zostaje zawieszony w obowiązkach służbowych.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Michał Deskur

   Warszawa, dnia 15 stycznia 2013 r.