Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W odpowiedzi na pismo z dnia 7 grudnia 2012 r., sygn. akt SPS-023-12361/12, przy którym przekazano interpelację posła Roberta Kropiwnickiego dotyczącą budowy obwodnicy Legnicy w ciągu drogi krajowej nr 94, uprzejmie przedstawiam informacje w przedmiotowej sprawie.

   W chwili obecnej realizowany jest program wieloletni pn. ˝Program budowy dróg krajowych na lata 2011-2015˝ przyjęty uchwałą Rady Ministrów z dnia 25 stycznia 2011 r. W ramach programu ujęto priorytetowe zadania drogowe w całym kraju. Należy przy tym wskazać, iż podejmowane działania są zdeterminowane ściśle określonym limitem finansowym w wysokości 82,8 mld zł. Zakres rzeczowy zawarty w programie musiał zostać dostosowany do aktualnych możliwości finansowych państwa. Tym samym zadanie polegające na budowie obwodnicy Legnicy w ciągu drogi krajowej nr 94 nie zostało wpisane do programu.

   Realizacja południowo-wschodniej obwodnicy Legnicy wynika z ustaleń opracowanego na zlecenie Biura Studiów GDDKiA ˝Studium układu dróg krajowych w rejonie Legnicy˝ zatwierdzonego przez generalnego dyrektora dróg krajowych i autostrad i jest konsekwencją zmian istniejącego układu dróg krajowych w obszarze miasta, zwłaszcza w kontekście przewidywanego wykorzystania istniejącej drogi krajowej nr 3 (obwodnicy zachodniej) jako drogi ekspresowej S3, dostosowania autostrady A4 do warunków autostrady płatnej, wyznaczenia drogi krajowej nr 94 jako drogi alternatywnej dla A4 oraz zmian funkcjonalnych układu dróg krajowych, wynikających z powyższych zamierzeń GDDKiA.

   W chwili obecnej droga krajowa nr 94 pełni znaczącą rolę w układzie sieci drogowej woj. dolnośląskiego, prowadząc ruch tranzytowy w relacji granica państwa - Krzywa - Chojnów - Legnica - Prochowice - Wrocław - Opole - granica państwa. Aktualny przebieg drogi w obszarze miasta Legnica prowadzi ulicami: Wrocławską, Czarnieckiego, Kartuską, Pocztową, Piastowską, Chojnowską, odpowiada drodze klasy Z (drogi zbiorcze) i nie spełnia standardów wymaganych dla przebiegu drogi krajowej klasy GP (głównej ruchu przyspieszonego).

   Nowy przebieg drogi krajowej nr 94 docelowo będzie wykorzystywał istniejący ciąg drogi krajowej nr 3 na odcinku południowej obwodnicy miasta (zrealizowanym w latach 2000-2005) od ul. Złotoryjskiej - ul. Jaworzyńskiej do ul. Gniewomierskiej wraz z jej przebudową (aktualnie droga powiatowa), a następnie zostanie poprowadzony nowym odcinkiem do wylotu na Prochowice po stronie południowo-wschodniej miasta przez obszar miasta Legnica (2,7 km) oraz gminy Legnickie Pole (3,64 km). Tym samym zmniejszone zostaną uciążliwości ruchu tranzytowego w obszarze zabytkowej części centrum miasta Legnica.

   Realizacja przedmiotowego zadania w znacznej mierze przyczyni się do zwiększenia komfortu przejazdu tranzytu przez Legnicę oraz poprawy stanu środowiska w obszarze miasta, ograniczając w znacznym stopniu uciążliwości w jego centrum związane z ponadnormatywnym oddziaływaniem hałasu i spalin z drogi krajowej na tereny przyległe.

   Mając na uwadze, iż zarządcą dróg na terenie miasta na prawach powiatu jest prezydent miasta, wszelkie działania związane z przygotowaniem i realizacją tego zadania leżą po stronie władz miasta. Jednocześnie biorąc pod uwagę, że częściowo droga przebiega poza granicami miasta, przez obszar gminy wiejskiej Legnickie Pole, cykl projektowania, ustalenia lokalizacji drogi oraz jej realizacji z ewentualnym etapowaniem realizacji zadania wymaga współdziałania wszystkich zarządców dróg celem zapewnienia prawidłowych rozstrzygnięć umożliwiających uzyskanie prawomocnych decyzji oraz wnioskowania o środki finansowe.

   Z uwagi na aktualne możliwości finansowe państwa resort transportu zobowiązany jest racjonalnie wykorzystywać dostępne środki finansowe. W chwili obecnej w pierwszej kolejności realizowane są zadania znajdujące się na liście podstawowej, tj. w szczególności: autostrady, zadania współfinansowane z funduszy UE oraz inwestycje wynikające z zawartych zobowiązań. Należy przy tym wskazać, iż prezes Rady Ministrów w swoim wystąpieniu w Sejmie RP w dniu 12 października 2012 r. potwierdził, że obecnie i w najbliższym czasie czynione będą starania w celu mobilizacji sił i środków finansowych na kontynuację realizacji zadań ujętych w programie. Aktualnie w resorcie transportu trwają prace nad ustaleniem listy projektów drogowych, jakie będą planowane w kolejnej perspektywie finansowej UE. Dla Ministerstwa TBiGM priorytetami są przede wszystkim autostrady oraz drogi ekspresowe. Jednakże dokładne plany inwestycyjne na lata 2014-2020 zostaną przedstawione, gdy znane będą poziomy dofinansowania, jakie Polska otrzyma w kolejnej perspektywie finansowej.

   Z poważaniem

   Sekretarz stanu

   Tadeusz Jarmuziewicz

   Warszawa, dnia 31 grudnia 2012 r.