Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Ministrze! Wrodzone zaburzenia metabolizmu rozpoznawane są we wczesnym dzieciństwie, wymagają leczenia przez całe życie. Obecnie ze względu na postęp w leczeniu i opiece nad tymi chorymi nastąpiło wydłużenie długości ich życia. Coraz więcej będzie chorych dorosłych wymagających kontynuacji leczenia rozpoczętego w dzieciństwie.

   Do posłów Zespołu Parlamentarnego ds. Chorób Rzadkich zwracają się organizacje pacjenckie podnoszące problem braku kontynuacji leczenia i opieki nad chorymi, którzy ukończyli 18. rok życia.

   Są wyspecjalizowane placówki pediatryczne, brak natomiast wyspecjalizowanych placówek leczących dorosłych pacjentów. Placówki pediatryczne są skłonne prowadzić leczenie i najczęściej kontynuują ciągłość opieki nad dorastającymi pacjentami, nie otrzymują jednak zgody na finansowanie tego typu świadczeń ze strony NFZ.

   Przerwanie ciągłości opieki nad dorastającym pacjentem wiąże się z ryzykiem pogorszenia stanu jego zdrowia, a w niektórych przypadkach nagłej dekompensacji klinicznej nawet z zagrożeniem jego życia.

   W związku z powyższym prosimy o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

   1. Jaka jest obecnie organizacja systemu leczenia osób z wrodzonymi rzadkimi (np. fenyloketonuria, mukolisacharydoza itp.) wadami metabolizmu?

   2. Czy jest zabezpieczona kontynuacja leczenia osób z wrodzonymi wadami metabolizmu po ukończeniu 18. roku życia? Czy jest zachowana ciągłość opieki? Czy są placówki leczące i mające możliwość kontraktowania usług zarówno dla dzieci, jak i dorosłych z tym samym rzadkim schorzeniem?

   3. Jak wygląda proces przekazania pacjenta i informacji o nim przez placówkę pediatryczną do placówki przejmującej tego pacjenta po ukończeniu przez niego 18. roku życia?

   4. Czy dla leczenia pacjentów z rzadkimi wadami metabolizmu nie powinny powstać placówki medyczne zajmujące się prowadzeniem pacjentów w sposób ciągły od rozpoznania w dzieciństwie przez wiek dorosły?

   5. Jakie zamierzenia ma resort zdrowia w celu poprawy i uporządkowania organizacji leczenia chorych z wrodzonymi (rzadkimi) wadami metabolizmu?

   Z poważaniem

   Poseł Barbara Czaplicka

   oraz grupa posłów

   Warszawa, dnia 16 listopada 2012 r.